Anasayfa / Arşiv / Kısmi Grev

Kısmi Grev

Selective strikes

Topyekun bir grev yerine, beklenmedik ve rastgele iş durdurmalar son derece etkili olabilir. İşte bu tür ani ve amaca yönelik grevler organize etmek için bazı bilgiler:

Öngörülemezlik işçilerin ellerinde mükemmel bir silahtır. ABD’de Pensilvanya’da [çalışan] öğretmenler, 1991 yılında kısmi grevi çok etkili biçimde kullandılar. Pazartesi ve Salı günlerinde greve çıktılar, Çarşamba günü çalışacaklarını ilan ettiler, Perşembe günü tekrar grev yaptılar, Cuma ve Pazartesi günleri de tekrar çalışacaklarını ilan ettiler.

Bu düzensiz aralıklara kesilen ve devam eden grev taktiği, yöneticilerin, öğretmenlerin yerine grev kırıcıları işe almasını engellemekle kalmadı, aynı zamanda yıllarca sınıflara bile uğramayanları öğretmenler yokken işlerini yapmaya zorladı. Taktik o kadar etkili oldu ki, Pensilvanya yasama organı derhal kısmi grevleri yasaklayan yasa tasarılarını devreye sokmak zorunda kaldı.

İtfaiyeciler de sadece belirlenmiş saatlerde ve günde sadece birkaç saat olacak şekilde grev yaparak asgari ücretlerinden oldular; ancak yönetim ve potansiyel grev kırıcılar için azami bir bozguna neden oldular.

Dünya Sanayi İşçileri tarafından yazılan bir makaleden alınarak libcom tarafından düzenlenmiştir.

Çeviri: Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

150 Yıl Sonra Anti-Otoriter Enternasyonal Buluşma ve St. Imier Komünü’ne Yolculuk – Yağız Alp Tangün

1872’de gerçekleşen ilk anarşist enternasyonalin 150. yıldönümünde 19-23 Temmuz 2023 tarihinde İsviçre’nin St. Imier kasabasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir