Anasayfa / Arşiv / Kısmi Grev

Kısmi Grev

Selective strikes

Topyekun bir grev yerine, beklenmedik ve rastgele iş durdurmalar son derece etkili olabilir. İşte bu tür ani ve amaca yönelik grevler organize etmek için bazı bilgiler:

Öngörülemezlik işçilerin ellerinde mükemmel bir silahtır. ABD’de Pensilvanya’da [çalışan] öğretmenler, 1991 yılında kısmi grevi çok etkili biçimde kullandılar. Pazartesi ve Salı günlerinde greve çıktılar, Çarşamba günü çalışacaklarını ilan ettiler, Perşembe günü tekrar grev yaptılar, Cuma ve Pazartesi günleri de tekrar çalışacaklarını ilan ettiler.

Bu düzensiz aralıklara kesilen ve devam eden grev taktiği, yöneticilerin, öğretmenlerin yerine grev kırıcıları işe almasını engellemekle kalmadı, aynı zamanda yıllarca sınıflara bile uğramayanları öğretmenler yokken işlerini yapmaya zorladı. Taktik o kadar etkili oldu ki, Pensilvanya yasama organı derhal kısmi grevleri yasaklayan yasa tasarılarını devreye sokmak zorunda kaldı.

İtfaiyeciler de sadece belirlenmiş saatlerde ve günde sadece birkaç saat olacak şekilde grev yaparak asgari ücretlerinden oldular; ancak yönetim ve potansiyel grev kırıcılar için azami bir bozguna neden oldular.

Dünya Sanayi İşçileri tarafından yazılan bir makaleden alınarak libcom tarafından düzenlenmiştir.

Çeviri: Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

Savaşa, katliamlara, sömürüye karşı sınıf savaşı

13 Kasım’da sivillere yönelik vahşi bir katliam gerçekleştirildi. Aralarında çocukların da olduğu 6 kişi hayatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.