Anasayfa / Arşiv / Bilgi uçurma rehberi

Bilgi uçurma rehberi

Whistle-blowing guide

Bazen yalnızca insanlara işte neler olup bittiği hakkında gerçeği söylemek patron üzerinde çok fazla baskı yaratabilir. Bu bölüm iş yerinde iyileştirmeler elde etmek için bilgiyi kullanmakla ilgili bilgi içermektedir.

Restoranlar ve paketleme  tesisleri gibi tüketici endüstrileri en savunmasız olanlarıdır. Ve yine, “iyi iş grevinde” olduğu gibi,  o işletmeye zarar verebilecek ya da işletmeyi iyileştirebilecek müşteriler olan, halkın desteğini kazanıyor olacaksınız.

İfşa etme eylemi, bir müşteriyle yüz yüze görüşme kadar basit olabileceği gibi Diablo Kanyonu nükleer reaktörünün planlarının tersine çevrildiğini ortaya çıkaran P.G. & E (Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi) mühendisi kadar dramatik olabilir. Upton Sinclair’in  20. yüzyılın henüz başlarında yayınlamış olduğu  Jungle  isimli romanı , et paketleme endüstrisinin skandal derecedeki sağlık standartlarını ve çalışma koşullarını gözler önüne sermişti.

Örneğin, garsonlar  restoran müşterilerine, kendilerine servis edilen sahte mutfağı oluşturan çeşitli kısayollar ve göz boyamalar hakkında bilgi verebilirler. Garsonlar müşterilere, servis edilen yemeklerin nasıl koşullarda hazırlandığı, gerekli malzemenin olmaması takdirinde ne tür kestirmelere ve malzemelerin yerini alabilecek uydurmalara başvurulduğunu izah edebilir.

Çalışanların perişan haldeki hijyen durumu ile ilgili şikayetleri göz ardı edildiğinde, New York’taki Starbucks şubesinde çalışan IWW üyeleri, satış bölümlerinde bulunan sıçanların ve hamam böceklerinin fotoğraflarını çekerek mekanın dışarında bulunan grev hattındaki müşterilere göstermişlerdi. Neredeyse  tüm işletmeler, böylesine bir konuya ilişkin oluşturulan grev hattının sebep olabileceği vergi denetiminden oldukça korkarlar.

Nasıl ki kurallara harfi harfine uyarak işi yavaşlatmak standartların olağan gevşemesine  son vermekteyse, işçilerin bilgi uçurması da olan biteni herkesini bilmesini sağlamaktadır.     

Bununla birlikte, bilgi uçuran işçilerin –özellikle küçük bir kuruluşta çalışanlar için-  işlerinden olma olasılığının hayli yüksek olduğu söylenmelidir, bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Çeviri: Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

DİSK’in tarihi bizim tarihimiz mi? – İşçi Birlikleri

9-11 Şubat tarihlerinde gerçekleşen 17. Genel Kurulu sonrasında, DİSK’e yönelik içeriden ve dışarıdan birçok eleştiri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir