Anasayfa / Haberler / Grevci işçiler Paris CDG Havaalanı’nda blokaj eylemi gerçekleştirdi

Grevci işçiler Paris CDG Havaalanı’nda blokaj eylemi gerçekleştirdi

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Charles-de-Gaulle (CDG) ve Orly havaalanlarında çalışan işçiler 1 Temmuz – 5 Temmuz tarihleri arasında greve çıktı. Dün CDG Terminal 2’de blokaj eylemi gerçekleştirerek bir kısmını geçişlere kapatan 700 civarında grevci işçiye polis biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Terminal içinde eylem devam ederken, havaalanı dışında da yaklaşık 250 kişilik bir grup eylem gerçekleştirdi. Eylem nedeniyle uçuşlarda 1 saati bulan gecikmeler yaşandığı belirtiliyor.

Charles-de-Gaulle-Roissy ve Orly havaalanlarında çalışan işçileri temsil eden sendikalarla, Aéroports de Paris (ADP) yönetimi arasındaki toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamamsı üzerine 1 Temmuz ile 5 Temmuz arasında grev kararı alınmıştı.

Ücret ve ikramiyeler konusunda anlaşmazlığın yanı sıra işçiler CDG ile Orly arasında patronların keyfi geçiş planını kabul etmiyorlar. Anlaşmaya varılamaması halinde grevin devam edeceği bilidiriyor.

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir