Anasayfa / Haberler / Tiflis’te devlet ve patrikane destekli faşist saldırılar sonrasında Onur Yürüyüşü iptal edildi

Tiflis’te devlet ve patrikane destekli faşist saldırılar sonrasında Onur Yürüyüşü iptal edildi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bugün gerçekleştirilecek olan Onur Yürüyüşü LGBTİ+ kurumlarına ve gazetecilere yönelik polisin eşlik ettiği, devlet ve Patrikane destekli faşistlerin saldırıları nedeniyle iptal edildi.

Perşembe gününden itibaren beş günlük LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri kapsamında bugün gerçekleştirilmesi planlanan Onur Yürüyüşü öncesinde gazetecileri ve aktivistleri hedef alan faşist grupların ve Patrikhane’nin çağrısıyla “Onur Yürüyüşü Karşıtı” gösteri ve saldırılar gerçekleştirildi.

Bir grup Tiflis Onur Yürüyüşü Komitesi’nin ofisine saldırırken, kalabalık bir grup da Gürcistan Parlamentosu önünde toplandı. Onur Yürüyüşü ofisine saldırı sırasında polisin de bölgede bulunduğu ancak herhangi bir müdahalede bulunmadığı öğrenildi. Nefret dolu söylemler kullanan faşist güruh çok sayıda gazeteciye de saldırırken, Polonyalı bir turist küpe taktığı için “gay olduğu düşünülerek” bıçakla yaralandı.

Saldırılar sonrasında Onur Yürüyüşü Komitesi tarafından açıklama yapılarak yürüyüşün iptal edildiği belirtildi. “İçişleri Bakanlığı, Onur Haftası katılımcılarının güvenliğini sağlamak için her türlü imkana sahip olmasına rağmen, insanların temel haklarını korumak için herhangi bir girişimde bulunmadı.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada “Şu anda izlediğimiz devasa nefret dalgası hükümet ve polis tarafından kışkırtılıyor ve destekleniyor.” denildi.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir