Anasayfa / Haberler / Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokaklardaydı

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokaklardaydı

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çekildiği 1 Temmuz’da 40’dan fazla kentte bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar kararı protesto etti.

İstanbul’daki eylem Beyoğlu ilçesindeki Tünel Meydanı’nda düzenlendi. İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla 18.00’de toplanan kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nde inat ediyoruz” pankartı açtı. Kadınlar, “Sözleşme bizim vazgeçmiyoruz”, “Yasalar sokakta yazılır”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Tünel Meydanı’ndan Taksim’e yürümek isteyen kadınlar, polisin engellemesiyle karşılaştı. Yapılan görüşmeler sonucunda önleri açılan kadınlar yaklaşık 300 metre sonra tekrar durduruldu. İstiklal Caddesi’nde sloganlarla bir süre bekleyen kadınlara polis biber gazı ile saldırdı. Kadınlar polis saldırısına rağmen basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar  eylemi Galata Kulesine yürüyerek sonlandırdı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir