Paris’te binlerce kişi işten çıkarmalara karşı sokağa çıktı

kategori:

Cumartesi günü Fransa’nın başkenti Paris’te “işten çıkarma yasağı” talebiyle eylem gerçekleştirildi. Dünya’nın en büyük turizm şirketlerinden biri olan Almanya merkezli TUİ grubunun Fransa’daki şubelerinde çalışan işçilerin üyesi olduğu, CGT’ye (Confédération Générale du Travail-Genel Emek Konfederasyonu) bağlı, CGT-TUI sendikasının çağrısını yaptığı eyleme Fransa’nın bir çok kentinden binlerce kişi katıldı.

TUI’nin Fransa’daki şubelerinde çalışan 900 işten 601’ini işten çıkarma kararı sonrasında yapılan gerçekleştirilen eyleme CGT’ye bağlı onlarca sendika, SUD / Solidaires konfederasyonuna bağlı sendikalar, çeşitli iş kollarında direnişte olan işçiler ve Liberter Komünist Birlik’in de aralarında olduğu çeşitli politik gruplar katıldı.

Saat 14.00’te Ulusal Meclis’in bulunduğu Edouard Heriaut Meydanı’nda başlayan eylemde “İşten çıkarmalar yasaklansın!” pankartı açıldı. Eylemciler buradan patron örgütü MEDEF’in (The Mouvement des entreprises de France-Fransız Ticari İşletmeler Hareketi) 7. bölgede bulunan genel merkezine yürüyüş gerçekleştirildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir