Tunus’ta yoksulluğa, yolsuzluğa ve polis baskısına karşı eylemler sürüyor: ‘Artık korku yok, sokaklar halka ait’

kategori:

Tunus’ta derinleşen ekonomiz krizle birlikte artan yoksulluğa yolsuzlukllara ve polis baskısına karşı 15 Ocak’ta başlayan eylemler sürüyor.Cumartesi günü de Tunus’un bir çok şehrinde yüzlerce kişi sokağa çıktı.

Hükümetin koronavirüs önlemleri gerekçesiyle 14 Şubat’a kadar eylemleri yasaklamasına rağmen, başkent Tunus, Gafsa ve sahil kenti Sfax dahil olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde eylemler gerçekleştirildi.

Cumartesi günü başkentte sokağa çıkan yüzlerce kişi Arap Baharı eylemlerinde yaygınlaşan “Artık korku yok, sokaklar halka ait” ve “Halk rejimin düşüşünü istiyor” sloganları attı. Eylemin gerçekleştiği alanın polis tarafından abluka altına alınmasına rağmen şehir merkezinde toplanan eylemciler 14 Ocak’tan bu yana devam eden eylemlerde gözaltına alınan yüzlerce gencin serbest bırakılmasını talep etti. Sosyalist ve anarşist gruplarının etkisinin ve katılımının yoğun olduğu belirtilen başkentteki eylemde göstericiler “Ne polis ne İslamcılar, halk devrim istiyor” sloganı attı. Polisin saldırdığı eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yoksul semtlerde yoğunlaşan eylemlerde bugüne dek en az 1000 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir