Rusya’da tutuklanan muhalif liderin serbest bırakılması için düzenlenen eylemlere on binlerce kişi katıldı

kategori:

Rusya’da tutuklanan muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması talebiyle bir çok şehirde on binlerce kişinin katıldığı eylemler gerçekleştirildi. Moskova’da binlerce kişinin katıldığı eyleme yönelik polis saldırısında çok sayıda eylemci yaralandı ve gözaltına alındı.

Moskova, St. Petersburg ve Vladivostok gibi pek çok kentte sokağa çıkan eylemciler, Navalny’nin gözaltına alınmasını ve hükümet politikalarını protesto etti.

Moskova’da Puşkin Meydanı ile St. Petersburg’da Nevski Bulvarı’nda toplanan eylemcilere polis saldırdı. Rusya genelindeki eylemlerde yaklaşık 1400 kişinin gözaltına alındığı, Moskova’da 40 bin kişinin katıldığı eylemlerde 39 polisin yaralandığı duyuruldu. Sota, Vladivostok kentinde düzenlenen eyleme en az 3 bin kişinin katıldığını duyuruldu.

Ağustos 2020’de sinir gazı Noviçok ile zehirlendiği belirlenen Navalni, tedavi için gittiği Almanya’dan 17 Ocak’ta geri dönmüş ve Rusya’da şartlı tahliye edildiği bir davanın Aralık ayında karakolda imza verme şartını yerine getirmediği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Bunun kendisini susturmak için tasarlanmış düzmece bir dava olduğunu söyleyen Navalni, destekçilerine sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir