Brezilya’da hükümetin salgın boyunca izlediği politikalara karşı binlerce kişi sokağa çıktı: Bolsonaro defol!

kategori:

Brezilya’da Cumartesi günü binlerce insan, koronavirüs salgınıyla boyunca izlediği politikaları ağır bir yıkıma neden olan Başkan Jair Bolsonaro’nun istifası talebiyle sokağa çıktı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sendikalar ve çeşitli kitle örgütlerinin çağrısı ile bir çok şehirde araba konvoyları ile eylemler gerçekleştirildi.

Başkent Brasilia’daki eylem 500 araçlık konvoy ile Bakanlıklar Meydanı’nda gerçekleştirildi. Araçlarının camlarından “Bolsonaro Defol”, “Şimdi İtham Zamanı” ve “Herkese Aşı” gibi sloganlar yazan eylemciler, korna çalarak ve sloganlarla hükümet politikalarını protesto etti.

Rio de Janeiro ve Sao Paulo dahil olmak üzere diğer şehirlerde de yüzlerce arabanın katıldığı benzer eylemler gerçekleştirildi.

Brezilya, Covid-19 nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı ikinci ülke konumunda. Şu ana kadar ülkede yaygın bir aşılama kampanyası yapılmaması nedeniyle öfke büyüyor. Amazon bölgesinin başkenti Manaus’ta ve ülkenin kuzeyinde Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan oksijen teçhizatının olmaması nedeniyle onlarca kişinin yaşamını yitirmesi de öfkeyi arttırıyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir