Paris’te geçen sene polis tarafından boğularak öldürülen Cedric Chouviat için adalet talebiyle eylem gerçekleştirildi

kategori:

Paris’te, geçen sene polis tarafından boğazına bastırılarak gözaltına alınan ve iki gün sonra yaşamını yitiren 42 yaşındaki motorlu kurye Cedric Chouviat için adalet talebiyle eylem gerçekleştirildi.

Pazar günü (3 Ocak) 14.00’te Paris 16. bölgede bulunan Place de l’Uruguay’da toplanan eylemciler, Chouviat’ın polis tarafından gözaltına alındığı Eyfel Kulesi yakınlarındaki Quai Branly’ye yürüdü. Eyleme Chouviat’ın yakınlarının da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

Eylemde konuşan Cedric Chouviat’ın kızı Sofia Chouviat “Siz olmasaydınız, yeterince gücümüz olmazdı, ilerlemeye devam edemezdik.” ifadelerini kullandı ve Chouviat için adalet istedi.

Motorlu kurye olarak çalışan Cedric Chouviat, 3 Ocak 2020 tarihinde, Eyfel Kulesi civarında, seyir halinde telefonunu kullandığı gerekçesiyle polis tarafından durdurulmuş, “Palyaço” dediği gerekçesiyle polisin saldırısına uğramıştı. Polisin gözaltına alırken, kelepçelediği ve en az iki dakika boyunca boğazına bastırdığı Chouviat’ın, bu esnada defalarca “boğuluyorum” diye bağırdığının duyulduğu görüntüler yayınlanmıştı. 5 Ocak’ta yaşamını yitiren Chouviat’a yapılan otopside “gırtlak kırığına bağlı boğulma” nedeniyle öldüğü ortaya çıkmıştı.

Chouviat’ın ölümünde rolü olan dört polisten yalnızca üçü hakkında öldürme suçlamasıyla dava açılırken, polislerden hiçbiri tutuklanmadı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir