Anasayfa / Haberler / Boğaziçi Üniveristesi’nde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı polis saldırılarına rağmen eylem gerçekleştirildi

Boğaziçi Üniveristesi’nde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı polis saldırılarına rağmen eylem gerçekleştirildi

2015 seçimlerinde AKP milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı gerçekleştirilen eyleme yüzlerce kişi katıldı.

Atama kararına karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra farklı üniversitelerden gelen öğrenciler saat 14.00Te Güney Kampüs kapısı önünde bir araya geldi. Yüzlerce kişi “Kayyum Rektör İstemiyoruz” sloganıyla burada eylem gerçekleştirirken, bir grup öğrenci rektörlük binası kapısına “Bu bina AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sebebiyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından müdürlenmiştir!” yazan mühürlü bir not astı.

Daha sonra Kuzey Kampüsü’nde bir araya gelen öğrenciler burada bir forum düzenledi. Forumda Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi olan Vedat Akgiray’ın patronu olduğu Bimeks’ten alacakları için mücadele eden Bimeks işçilerine de destek mesajı verildi, “Vedat Akgiray Üniversiteden defol” “Bimeks işçisi yalnız değildir.” sloganları atıldı.

Melih Bulu’nun rektörlüğe geldiğinin öğrenilmesi üzerine öğrenciler yeniden Güney Kampüsü’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Güney Kampüsü girişinde polis öğrencilerin önünü barikatla kesti. Üniversiteye girmek için barikata yüklenen öğrencilere polis biber gazıyla saldırdı. Çok sayıda öğrencinin darp edildiği saldırıda 2 öğrenci darp edilerek ve ters kelepçeyle gözaltına alınırken, öğrencilerin kararlı tutumu sonunda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Polis saldırısına rağmen Güney Kampüs önünde eylemlerini sürdüren öğrencilere bir süre sonra polis bir kez daha saldırdı. Polisin biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırısına “Poils simit sat onurlu yaşa.” “Polis defol üniversiteler bizimdir.” sloganlarıyla karşılık veren öğrenciler eylemlerini devam ettirdi.

Burada polis ablukası altında basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler ders boykotu ve Çarşamba günü yeniden bir araya gelme çağrısı yaparak eylemlerini sonlandırdı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir