Yunanistan’da öğrencilerin okul işgalleri yaygınlaşarak sürüyor

kategori:

Yunanistan’da orta dereceli okullarda okuyan öğrencilerin başlattıkları işgal eylemleri büyüyerek sürüyor.

Evrensel’in haberine göre Girit Adası’nda başlayan ve birkaç gün içinde 70 kadar okula yayılan işgaller kısa sürede başkent Atina, Selanik ve diğer şehirlere yansıdı. Yeni öğretim yılının sorunlarla başlaması ve pandemi önlemlerinin yeterli olmaması orta öğretimde okuyan öğrencilerin işgal eylemlerine başlamasına neden oldu.

Yunanistan’da ortaöğretim okullarında her yıl yapılan ve okul yönetimi tarafından tanınan 15 kişilik öğrenci komitesi seçimlerinin henüz yapılmamış olması nedeniyle öğrencilerin bütün okullarda komiteler kurması ve okullar arası koordinasyon komitesi oluşturmaları hükümetin tepkisini çekmişti.

Hükümet ise pandemi şartlarını da gerekçe göstererek işgallerin yasal olmadığını iddia etti. Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas yaptığı açıklamada işgaller nedeniyle öğrencilerin toplu olarak bir araya gelmelerinin tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Petsas, “Biz pandemi dolayısıyla okullar kapanır mı korkusu yaşarken öğrenciler okulları işgal ederek eğitimi engelliyorlar” dedi.  

Bu arada öğrenci komiteleri, özellikle Atina’nın bazı semtlerinde okul aile birliği üyelerinin okullara giderek işgalin yasa dışı olduğunu öğrencilere söylediklerini ve tehdit ettiklerini açıkladı. Alimo ilçesinde ise öğrencilere karşı şiddet kullanıldığı ifade edildi. Okulların işgal edilmesi sırasında kapı kilitlerinin kırıldığı ve okul eşyalarına zarar verildiği gerekçesiyle bazı okullara polis ve savcıların gitmesi başta eğitim emekçileri olmak üzere demokratik kurum ve kuruluşların tepkisine yol açtı. Eğitim emekçileri sendikaları, öğrencilerin haklı ve meşru taleplerini desteklediklerini, yeni öğretim yılının sorunlarla dolu olarak açıldığını ve hükümetin haklı talepleri görmezden geldiğini açıkladı.

Öğrenci komiteleri ve koordinasyon komiteleri, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda işgallerin sonlandırılmayacağını vurgularken hükümet ise öğretim yılının kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Öğrenciler basın açıklamaları ve bildiriler aracılığıyla şu talepleri ön plana çıkardılar:

  • Ders saatlerinin kısaltılması ve teneffüs sürelerinin uzatılması.
  • Eskimiş okul binalarının onarılması ya da yenilerinin yapılması.
  • Öğretmen açığının kapatılması.
  • Öğrenci sayısının her sınıf için 15 olması.
  • Öğrencilere ücretsiz ulaşım olanağı sağlanması.
  • Okullara yeterli temizlik görevlisi gönderilmesi.
  • Pandemiye yönelik ciddi önlemler alınması.
  • Laboratuvarların yeterli araç ve gereçle donatılması.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir