Almanya’da binlerce kişi Avrupa sınırlarının Moria’daki mültecilere açılması talebiyle eylem yaptı: Yeterince yerimiz var

kategori:

Yunanistan’ın Midilli adasında bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangın sonrası, evsiz kalan 15 bin civarında mültecinin Almanya’ya getirilmesi talebiyle Almanya’nın bir çok kentinde eylemler gerçekleştirildi.

Dün akşam saatlerinde Berlin, Hamburg ve Köln’de toplanan binlerce kişi, evsiz kalan mültecilere AB sınırlarının açılmasını, mültecilerin Moria’dan Almanya’ya getirilmesini talep etti.

Köln’deki eylemde “Tüm mülteci kampları derhal kapatılsın; Özgür Moria” ve “Dayanışma sınır tanımıyor; Moria bahanesi yok.” dövizleri taşıdı. Eylemde yapılan konuşmalarda, Akdeniz’de katliamın durdurulması, herkes için hareket özgürlüğü sağlanması, AB’nin aileleri ayırma sistemine son verilmesi; denizde kurtarmanın bir suç sayılmaması; Midilli’deki Moria kampının derhal boşaltılması ve tüm insanların Avrupa’ya girmesine izin verilmesi talep edildi.

Hamburg’ta da yaklaşık 2.500 eylemci yangının ardından mültecilerin Moria kampından tahliye edilmesini talep etmek için sokağa çıktı. Eylemciler “Avrupa öldürüyor” ve “Şimdi tahliye edin; kimseyi arkada bırakmayın” yazılı pankartlar taşıdı

Berlin’de de binlerce kişi, Moria kampındaki mültecilerin tahliye edilmesi ve Avrupa’ya girmelerine izin verilmesi talebiyle sokağa çıktı. Berlin’de ayrıca çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, Yunanistan’daki mülteci kamplarındaki insanlık dışı koşulları protesto etmek için Almanya parlamento binasının önüne 13.000 sandalye yerleştirdi.

Midilli Adası’nda bulunan ve mültecilere dayatılan insanlık dışı koşullar nedeniyle sık sık gündeme gelen Moria mülteci kampında çıkan yangınların ardından 15000 civarında mülteci evsiz kalmıştı. 2800 kişilik kapasitesi olan kampta 15000 civarında mülteci yaşamaya çalışıyordu. Yıllardır kapasitesinin çok üstünde kişiyi barındıran ve her açıdan yetersizliği nedeniyle yoğun eleştirilerin konusu olan Moria Kampı’nda yaşam mücadelesi veren mültecilerin akıbeti belirsizliğini koruyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir