Anasayfa / Haberler / Macaristan’da binlerce kişi çalışma saatlerini arttıran yasaya karşı yürüdü

Macaristan’da binlerce kişi çalışma saatlerini arttıran yasaya karşı yürüdü

Macaristan’ın başkenti  Budapeşte’dek Viktor Ordban hükumetinin yıllık zorunlu fazla mesaileri 400 saate çıkartan yasa değişikliğine karşı binlerce kişi eylem yaptı.  Dün (5 Ocak) “Köle yasası” olarak adlandırılan “fazla mesai” yasasını protesto etmek için Budapeşte’deki Kahramanlar Meydanı’nda toplanan binlerce kişi parlamento binasının bulunduğu Kossuth Meydanı’na yürüdü.

Burada konuşan Macar Sendikalar Birliği Başkanı Laszlo Kordas, Başbakan Viktor Orban’a taleplerinin bulunduğu bir liste vereceklerini ve kendisinden 5 gün içinde müzakere kurulu oluşturmasını isteyeceklerini söyledi.

Taleplerinin kabul edilmemesi durumunda ise 19 Ocak’ta ülke genelinde grev ilan edeceklerini belirten Kordas, ülke genelinde yolları ve köprüleri kapatacaklarını ifade etti.

12 Aralık 2018 tarihinde mecliste kabul edilen yasa değişikliğiyle yıllık zorunlu fazla mesailerin 400 saate çıkartılmasının yanı sıra patronların vergi yükü hafifletiliyor ve emekçilerin vergi yükü arttırılıyor. Yasaya karşı muhalif partiler, sendikalar ve çeşitli demokratik kitle örgütleri tarafından ülkenin pek çok yerinde bugüne kadar pek çok eylem gerçekleştirdi.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, zorunlu fazla mesailer 250 saatten 400 saate çıkarıldı, tek vergi (flat tax) getirildi, işletme vergileri düşürüldü, sosyal harcamalar ve eğitim harcamaları kesildi.

Yasa fazla mesailerin karşılığının ödenmesi için işverenlere üç sene süre tanıyor. Yani işletme sahibi bir işçiye iki yıl boyunca fazla mesai yaptırıp üçüncü yıl işten atabilir.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir