Basra’da eylemler sürüyor: 6 kişi yaşamını yitirdi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi

kategori:

Irak’ın güneyindeki Ba sra kentinde kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara karşı yeniden alevlenen gösteriler büyüyor.  Eylemlerde bugün bir kişinin daha da hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı, 6’ya yükseldi. 25 kişi ise yaralandı. Irak hükümeti Basra’da sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Basra’ya şeker, buğday ve bitkisel yağ giriş çıkışının yapıldığı Umm Kasr Limanı’na hiç bir kamyon giremiyor. İçerideki kamyonlar da dışarı çıkamıyor.

Irak’ta Şii çoğunluğun yaşadığı güney bölgesinde yer alan ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Basra’da uzun zamandır elektrik kesintileri yaşanıyor. Halk, bu kesintilerin sebebini hükümetin karıştığı yolsuzluklar nedeniyle altyapının çökmesi olarak açıklıyor.  Şehirdeki yüksek işsizlik  rakamları da bölgede öfkenin büyümesine sebep oluyor. Petrol gelirinin en büyük kaynaklarından biri olan iki milyon nüfusa sahip Basra’da içme suyuna da zehir karıştığı için 2 milyon kişinin hastanelik olduğu söyleniyor.

Eylemler, henüz petrol üretiminde bir kesintiye sebep olmadı ama uzmanlar herhangi bir aksamanın Irak ekonomisine bir darbe vuracağını, IŞİD’in bölgeden çıkarılmasından sonra maliyeti onlarca milyar doları bulacak yeniden inşa faaliyetlerin sekteye uğrayabileceğini söylüyorlar. (Kaynak: Gazete Duvar)

Irak’ta hükümetin ekonomi politikalarına ve yolsuzluklara karşı eylemler devam ediyor


Yorumlar

“Basra’da eylemler sürüyor: 6 kişi yaşamını yitirdi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi” için bir yanıt

  1. […] Basra’da eylemler sürüyor: 6 kişi yaşamını yitirdi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir