Anasayfa / Haberler / Hambach Ormanı’nı korumak için mücadele eden yaşam savunucularına polis saldırısı

Hambach Ormanı’nı korumak için mücadele eden yaşam savunucularına polis saldırısı

Almanya’nın Köln kenti yakınlarındaki 12 bin yaşındaki Hambach Ormanı’nı korumak için ağaçlarda yaşayan yaşam savunucularının kampına polis Çarşamba günü saldırdı. Almanya’nın enerji tekeli RWE’ye ait olan Hambach linyit madeninin genişletilmesine yönelik planlar yaşam savunucuları tarafından protesto ediliyordu.

DW Türkçe’nin haberine göre polis saldırısında iki yaşam savunucusu göz altına alınırken kampta bulunan çeşitli aletlere de el konuldu.

Enerji tekeli RWE tarafından işletilen Hambach linyit madeninin önümüzdeki ay genişletilmesi planlanıyor. Alman  Çevre ve Doğa Koruma Birliği’nin verilerine göre 12 bin yaşında olduğu tahmin edilen Hambach Ormanı, Avrupa’nın en büyük linyit maden ocağının genişletilmesi nedeniyle gitgide küçülüyor.

Ormanda bulunan ağaçların yüzde 90’ı linyit madeni çıkarma faliyetleri nedeniyle kesildi. Kalan yüzde 10’luk kısmı kesilmekten kurmak isteyen yaşam savunucuları ise beş yıldır ağaçlara kurdukları çadırlarda yaşıyor.

Adresi kontrol edin

Akdeniz’de yine göçmen katliamı: Ahşap bir teknenin batması sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan ahşap bir teknenin alabora olması sonucu Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir