Gözaltındaki Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından 14’ü tutuklandı

12 Eylül’de polis operasyonuyla gözaltına alınan ve bugün çıkarıldıkları savcılık tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından 14’ü tutuklandı. 9 gündür gözaltında tutulan 16 avukat, sabah saatlerinde çıkartıldıkları savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişlerdi.

Avukatların Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı savunmaları, Dilek Doğan, Berkin Elvan ve Hasan Ferit Gedik davalarında avukatlık yapmaları, Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma ve Ermenek davalarıyla ile ilgili heyet oluşturmaları suçlama konusu yapıldı.

KHK ile işten atılan ve açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın müdafiliğini sürdüren avukatlara yönelik operasyon Gülmen ve Özakça’nın duruşmasından iki gün önce gerçekleşmişti. Öte yandan Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu tarafından, gözaltında kaldıkları süreçte avukatlara işkence yapıldığı ifade edilmişti.

Haklarında tutuklama talep edilen 16 avukattan Didem Baydar, Şükriye Erden, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Zehra Özdemir, Ebru Timtik, Yağmur Ereren, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Barkın Timtik, Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı tutuklanırken, Ahmet Mandacı, Ezgi Çakır serbest bırakıldı.

Yeryüzü Postası

Nuriye ve Semih’in davasından önce HHB avukatlarına polis operasyonu

Gözaltındaki avukat Engin Gökoğlu’na polisler tarafından işkence yapıldı


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir