Bağımsızlık referandumu öncesi baskın: Üst düzey Katalan siyasetçiler gözaltında

kategori:

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumu öncesi hükümet binalarına baskın düzenleyen polis, Katalonya ekonomi bakanının da aralarında bulunduğu bazı üst düzey siyasetçileri gözaltına aldı.

Reuters’ın Katalan hükümet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Ekonomi Bakanı Josep Maria Jove gözaltına alındı. La Vanguardia gazetesi yüksek mevkilerde bulunan bir düzine siyasetçinin daha gözaltına alındığını yazdı ancak hükümet yetkilileri henüz bu bilgiyi teyit edemedi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, hükümetin kendilerine müdahale ettiğini belirterek, “İspanyol hükümetinin anti demokratik ve totaliter eylemlerini kınıyor ve reddediyoruz” dedi.

Puigdemont, 1 Ekim’deki referandum için bir araya gelme ve oy kullanma çağrısı yaptı.
Hükümet binasının önünde toplanan protestocular “İşgalciler dışarı” ve “Avrupa nerede?” diye bağırdı.

Polis, dün de Katalan hükümetinin referandumla ilgili bilgi vermek amacıyla hazırladığı 45 binden fazla zarfa el koymuştu.
İspanyol mahkemesi engel

Katalonya parlamentosu, geçen yılın sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak bu yıl referanduma gidileceğini açıklamıştı.
İspanya Anayasa Mahkemesi geçen şubat ayında Katalonya’nın bağımsızlık referandum kararını iptal etmiş, bölgesel hükümeti bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.
Mahkeme, 2015’te Katalan parlamentosunun İspanya’dan ayrılma sürecini başlatma kararını da iptal etmişti.
Yüzde 80 ‘Bağımsızlık’ demişti

Katalonya’da Eylül 2015’te bağımsızlık referandumu yerine bir halk oylaması düzenlemiş, Katalanların yoğun ilgi gösterdiği bu gayri resmi bağımsızlık referandumunda katılımcıların yüzde 80’i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı. (Kaynak: Diken)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir