Anasayfa / Haberler / Al Abadi : Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz

Al Abadi : Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz

Dün gece DHA’ya, Musul operasyonunun Musul- Erbil sınırındaki Gökceli kolundan başladığını duyurdu. Buna karşın Obama’nın IŞİD karşıtı koalisyondan görevli özel yetkilisi olan Brett McGurk twitter hesabından “Musul operasyonu başbakan Abadi duyurduğu zaman başlayacak. Bundan önce söylenecek her şey vaktinden öncedir.” açıklamasında bulundu. Öte yandan Irak Anti Terör Birlikleri Genel Komutanı Abdulgani Esadi, ordu birliklerinin büyük bir bölümünün savaş cephelerinde konuşlandığını söyledi “Her şey bu gece veya yarın tamamlanmış olacak. Son bir gece kaldı. Ondan sonra sıfır saatini bekliyor olacağız” açıklamasında bulundu. El İrakiye televizyonuna konuşan Irak Başbakanı Haider Al Abadi ise, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceklerini, operasyona sadece Irak güçlerinin katılacağını söyledi.

Şii güçleri girerse mezhep savaşı başlar

Buna karşın çeşitli haber kanalları operasyonun henüz başlamadığını Musul’un etrafındaki çemberin daraltıldığını, Musul’un doğusunda konuşlanan ABD ordusuna bağlı topçu birlikleri ile ABD ve Fransız uçaklarının kentin çevresinde bulunan IŞİD hedeflerini vurduğunu aktardı. IŞİD’in ise uçakların görüş açısını kapatmak için kent çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtiliyor.

CNN Türk’ün Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde Türkiye’nin ABD’yi, “Şii güçler bölgeye giderse mezhep savaşları başlar” diyerek uyardığı, ABD’nin de bu uyarıyı dikkate aldığı iddia edildi. Diğer yandan Rudaw’ın haberine göre Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi (KDSP) Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmud liderliğinde, çok sayıda peşmerge Musul’un Başika bölgesine ulaştı.

mcgurk

 

 

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir