İnşaat-İş: “Beşiktaş Metro inşaatı ilerliyor ama ne yaşadığımızı kimse bilmiyor”

kategori:

İnşaat-İş Sendikası İstanbul Beşiktaş’ta yapımı devam eden metro inşaatında çalışıp, ücretlerini-mesai fazlalarını ve tazminat haklarını alamayan işçiler için bugün saat 12:00’de şantiye önünde bir basın açıklaması düzenledi. İnşaat-İş Sendikası’nın internet sitesinde konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Ana yüklenici firmanın Alarko Holding, alt yüklenicinin de Zorgün İnşaat olduğu inşaatta işçiler, yasalara da aykırı olarak uzun saatler çalıştırılmakta, mesaileriyse ödenmemektedir. Ücretleri keza yine öyle düzensiz yatırılmakta ya da gasp edilmektedir. Bir yeraltı çalışması olan metro çalışmasında yasal çalışma süresi 5,5 saatken burada arkadaşlarımız 10-11 saat çalıştırılmaktadırlar.

En son bir grup işçi hiçbir açıklama yapılmaksızın işten çıkarıldı. Fakat bu arkadaşlarımızın ücretleri, tazminatları, fazla mesai alacakları ödenmedi. İş “kazalarının” da sık sık yaşandığı inşaatta, işçiler her açıdan vahşi bir sömürü ve kuralsızlıkla karşı karşıya kaldıklarını anlatıyorlar.

Sigorta primlerinin, giriş-çıkış kayıtlarının yasadışı biçimlerde ve tamamen kuralsızca yapıldığı bu inşaatın önündeki basın açıklamamız, “İnşaat işçisi köle değildir!”, “Kavga, sokak, direniş! Yaşasın İnşaat-İş!” sloganları ve “Haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz” pankartımızın açılmasıyla başladı.

Açıklamayı inşaatta formen olarak çalışan işçilerden Necati Bayram yaptı. Şantiyedeki çalışma koşullarını, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin olmamasını, keyfilik ve kuralsızlıkları, tanık olduğu örneklerle birleştirerek anlatan Bayram, ana yüklenici firma konumundaki Alarko ve hükümete “Bu sorunlara sahip çıkın artık” diye seslendi.

Şantiyede çalışan arkadaşlarına “Nerdesiniz, korkmayın… Bu ödleklerden korkmayın arkadaşlar! Bunlar bizden korksun, bunlar bizim hakkımızı yiyorlar. Benim hakkımı, arkadaşlarımın hakkını yiyemezler!” sözleriyle seslenen Bayram, yaşanan kuralsızlıkları, iş “kazalarını”, keyfilik ve hoyratlıkları işçi diline tercüme ederek resmetti.

Sigorta girişlerinin zamanında yapılmadığını, primlerin tam yatırılmadığını, bu nedenle de herhangi bir işsizlik durumunda pekçok haktan yararlanamadıklarını, AGİ’lerinin ödenmediğini, uzun saatler boyunca çalıştırıldıklarını mesailerin yatırılmadığını, arkadaşlarının her an iş “kazaları” yaşadıklarını ama bunun hesabının sorulmadığı-daha çok örtbas edildiğini belirten Bayram, mücadelenin önemine vurgu yaparken devlet yetkilileri ve ana yüklenici firma konumundaki Alarko’ya çözüm çağrısında bulunarak sürdürdü. .

“Metro inşaatı ilerliyor ama içinde çalışan bizlerin neler yaşadığını kimse bilmiyor” diye isyan eden Bayram, “metro gibi bir inşaatta bunlar yaşanırsa diğer yerlerde neler olup bittiğini siz düşünün” diyerek inşaatlardaki kölelik koşullarına vurgu yaparak, medyanın bu gerçeklerin değil magazinlerin peşinde koştuğunu belirterek  sözlerini tamamladı.

İnşaat-İş ile işçiler yaptıkları toplantıdan pazartesinden itibaren ödemeler yapılıncaya kadar şantiye önünde direnişi sürdürme kararı aldıklarını açıklayarak açıklamaya son verildi.

Kaynak: insaatis.org


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir