Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

kategori:

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı: Türkiye, Suriye ve Kürdistan’da deprem” başlığıyla yayınlanan bildiri ile depremzedelerle dayanışma çağrısı yapıldı.

Bildirinin tamamı şöyle:

6 Şubat depremleri ve artçıları tüm bölgeleri harap etti. Ölü sayısı on binlerce ve artmaya devam ediyor. Milyonlarca insanın suya, elektriğe, gaza, yiyeceğe ve diğer temel ihtiyaçlara erişimi ya azaldı ya da hiç yok.

Anarşist örgütlerdeki, halk örgütleri ve sendikalarındaki yoldaşlarımız; birlikte çalışıyor ve yardım çabalarına doğrudan katılım sağlıyorlar.

Şimdi bu kurumların çalışmalarını desteklemek için bir bağış kampanyası başlatıyoruz.

Türkiye’de devlet, son derece ihtiyaç duyulduğu halde, bu örgütlerin yardım toplamasını ve dayanışma kurmasını engelliyor.

Tek bir örnek vermek gerekirse: Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, depremlerin olduğu gün -yalnızca işçiler ve ezilenlerin dayanışmasıyla- arama ve kurtarma çalışmalarına yardım etmeleri için en kritik an olan ilk 24 saatte depremlerden etkilenen bölgelere üyelerini derhal göndermeye hazır olduğunu ilan etti. Fakat bunu yapmaları devlet tarafından iki gün süreyle engellendi.

Kendi evlerinin enkazı altında gömülü on binlerce insanın hayatını kurtarmaktansa, yönetici sınıfın kâr elde etmesi için yer altında işçilerin hayatlarını riske atmasını tercih edecek bir devlet. İnşaat yönetmeliklerini ve güvenlik düzenlemelerini uygulamayı ihmal eden devletin suç ortaklığıyla, güvenlik standartlarını göz ardı ederek ve maliyetleri düşürerek kâr elde etmek için ellerinden geleni yapan konut mafyaları tarafından inşa edilen binaların altına gömülen on binlerce insanın hayatına mal oldular.

İnsani yardımlara AKP ve onun İslamo-faşist yandaşları tarafından el konuluyor. Faşistler ve sivil polis, depremler nedeniyle yerinden edilen halka yardım sağlamak için gece gündüz çalışan sıradan insanları ‘ortadan kaldırmakla’ tehdit ediyor.

Bariz bir şekilde, devlet ve destekçileri on binlerce insanın hayatını kurtarmaktan çok kapitalist sistemi sürdürmekle ilgileniyor. Halkların dayanışmasını ve karşılıklı yardımlaşmayı bozmalarının ve geciktirmelerinin nedeni tam da bu.

Hâlâ sona ermekten çok uzak olan bu korkunç trajedide, depremlerin yol açtığından çok daha fazla ölümden ve çok daha fazla acıdan devlet ve kapitalist sistem sorumludur. Ancak biz açık yaralarımızı emekçilerin ve ezilenlerin dayanışmasıyla saracağız.

Yoldaşlarımızın güvenliğini garanti altına almak için bağışların yapılacağı kurumların isimlerini açıklamayacağız. Onlar zaten birlikte çalıştığımız ve güvenimizin tam olduğu anarşist örgütler, halk örgütleri ve sendikalarıdır.

Bağışlar, hâli hazırda uluslararası bir dayanışma yapısına sahip olan İsviçre’deki yoldaşlarımız tarafından toplanıyor. Anarşist ve sendikacı yoldaşlarımızın yanı sıra bağışların bir kısmı Kürdistan Kızılayı’nın İsviçre şubesine gidecek.

Bağışlarınızı bu adrese gönderebilirsiniz:

Association pour la Promotion de la Solidarité Internationale (APSI)
Place Chauderon 5
1003 Lausanne
Switzerland

IBAN: CH84 0900 0000 1469 7613 8
SWIFT/BIC: POFICHBEXXX
Name of the Bank: PostFinance SA; Mingerstrasse 20; 3030 Bern; Switzerland

☆ Alternativa Libertaria (AL/FdCA) – Italy
☆ Aotearoa Workers Solidarity Movement (AWSM) – Aotearoa/New Zealand
☆ Federación Anarquista Uruguaya (FAU) – Uruguay
☆ Embat, Organització Llibertària de Catalunya – Catalonia, Spain
☆ Libertäre Aktion (LA) – Switzerland
☆ Organisation Socialiste Libertaire (OSL) – Switzerland
☆ Grupo Libertario Vía Libre – Colombia
☆ Karala – Turkey
☆ Corodenação Anarquista Brasileira – Brazil
☆ Die Plattform – Germany
☆ Anarchist Yondae – South Korea
☆ Rusga Libertária – Brazil
☆ Federação Anarquista do Rio de Janeiro (FARJ) – Brazil
☆ Organização Anarquista Socialismo Libertário (OASL) – Brazil
☆ Coletivo Mineiro Popular Anarquista (COMPA) – Brazil
☆ Union Communiste Libertaire (UCL) – France
☆ Tekoşîna Anarşîst (TA) – Rojava
☆ Federación Anarquista de Rosario (FAR) – Argentina

Kaynak: International anarchist call for solidarity: Earthquake in Turkey, Syria and Kurdistan

Çeviri: Karala


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir