Anasayfa / Haberler / Anarşist Enternasyonal’in 150. yıldönümünde anarşistler Jura’da uluslararası buluşmaya hazırlanıyor

Anarşist Enternasyonal’in 150. yıldönümünde anarşistler Jura’da uluslararası buluşmaya hazırlanıyor

Anarşistler, ilk anarşist enternasyonalin 150. yıldönümü vesilesiyle, 19-23 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Jura bölgesinde bulunan Saint Imier’de uluslararası buluşmaya hazırlanıyorlar. Buluşmayla ilişkin st-imier.org ve anarchy2023.org internet sitesinden yayımlanan duyurularda “Uluslararası Anti-Otoriter Buluşma 2023” başlığıyla yapılacak ve dört gün sürecek buluşma kapsamında toplantılar, konferanslar, konserler, seminerler, atölyelerin de yer aldığı çeşitli etkinlikler gerçekleştirileceği belirtildi.

St. Imier Anarşist Enternasyonali, diğer adıyla Anarşist Enternasyonal, Birinci Enternasyonal’in anarşistler ve Marksistler arasında bölünmesinden sonra 1872’de kurulmuş ve 1877’ye kadar devam etmişti.

Duyurunun tamamı şöyle:

Uluslararası Anti Otoriter Buluşma 2023, örgütlü anarşist hareketin doğuşuna işaret eden bir olay olan 1872’de Anti-Otoriter Enternasyonal’in kuruluşunun gerçekleştiği St-Imier Kongresi’nin 150. yıldönümünü vesilesiyle 19- 23 Temmuz tarihleri arasında St-Imier’de yapılacak.

Etkinlik kapsamında 4 gün boyunca toplantılar, konferanslar, konserler, seminerler ve benzer faaliyetler gerçekleştirilecek. Özgürlükçü destekçiler, bölge ve başka yerlerde yaşayanlar ve genel halk için liberter fikirleri ve uygulamaları bir araya getirmek, tartışmak, paylaşmak ve deneyimlemek için harika bir fırsat olacak. Bu hareketin zengin tarihini henüz keşfetmemiş olanlar için de, onun toplumsal ilerlemeye katkıları ve önceki yüzyıllardan günümüze verdiği mücadeleler hakkında bilgi edinme fırsatı olacaktır.

Anarşistler bugün ne yapıyor? Fikirleri, işleri, eylemleri nelerdir? 150 yılı aşkın süredir dünya tarihine nasıl katkıda bulundular? Bu kavramdan ne öğrenebiliriz ve neden anarşi her  zamankinden daha ilgi çekici durumda?

Anarşi, kaos ve düzensizlik değildir, tam tersidir: anti-otoriter bir yaklaşımı ve tüm insanların özgürleşmesini destekleyen kişisel ve toplumsal bir örgütlenmeyi savunur. Bu, her yerde özgürlüğü (tahakküm yokluğu), eşitliği (ayrıcalığın yokluğu) ve karşılıklı yardımlaşmayı (karşılıkçılık) geliştirmeye çalışmak, her türlü baskıya, sömürüye ve dayatılan otoriteye karşı mücadele etmek anlamına gelir.

Bu vesileyle tüm kıtalardan katılımcıları ağırlamak isteriz. İlgilenen herkesi bu toplantının organizasyonuna ve başarısına en uygun gördükleri şekilde (bilgi paylaşımı, fikir paylaşımı, sanat projelerinde yer alma, malzeme desteği sağlama vb.) katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Etkinlik için oluşturulan sosyal medya adresleri

Mastodon: https://todon.eu/@anarchy2023

Telegram: https://t.me/anarchy2023

On Twitter: https://twitter.com/anarchy2023

Facebook: https://www.facebook.com/events/559517672149734

E-Mailinfo@anarchy2023.org

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir