Anasayfa / Haberler / Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak amacıyla fiili grevlere başladı.

Energy Voice’ta yer alan habere göre açık deniz (offshore) işçileri bugün (8 Eylül) öğleden sonra saat 1’de çalışmayı durdurarak, havza genelinde fiili grev başlattı. Greve katılan işçi sayısı konusunda net bir bilgi bulunmazken, Buzzard, Beryl Alpha, Armada, Judy, Britannia, Forties Echo, Bravo, Alpha ve Delta, Gannet, Pioneer ve Brae Alpha şirketlerine ait tesislerde ve Erda kulesi ve FPF-1 yüzer üretim tesisinde grevin etkili olduğu belirtiliyor. Uyarı amacıyla yapılan bu grevin 24 saat sürmesi bekleniyor.

İşçiler yaklaşık 5.000 kişi için asgari ücret ve koşulları belirleyen bir toplu iş sözleşmesi olan Enerji Hizmetleri Sözleşmesi’ndeki (ESA) mevcut koşullardan memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar. Diğer şikayetlerin yanı sıra, açık deniz çalışanları ücretlerinin karadaki personelle aynı seviyeye getirilmesini talep ediyorlar.

Sendikalar ve patronlar ise eylemi durdurmaya çalışıyor. Sendikalar herhangi bir resmi olmayan eylemin gelecekteki ücret ve iş anlaşmalarını tehlikeye atacağını söylerken, işverenler grevdeki işçilerin disiplin cezasına çarptırılabileceği tehdidinde bulundu.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir