Midyat’ta polis bir genci ensesinden vurularak katletti

kategori:

Mardin’in Midyat ilçesi Işıklar Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında dün, adli bir suçtan dolayı daha önce cezaevine giren ve tahliye olan Adem Kara isimli genç, “kaçtığı” iddiasıyla polisler tarafından açılan ateş sonucu ensesinden vurularak katledildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; kaldırıldığı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybeden 21 yaşındaki Kara’nın cenazesi yapılan otopsi işlemlerinin ardından gece geç saatlerde ailesine teslim edildi. Mardin merkez Artuklu ilçesinden alınan cenaze Midyat’ta bulunan Kalo Mezarlığına defnedildi. Olayla ilgili bir polisin gözaltına alındığı öğrenilirken, görgü tanıkları olay yerinde ise 4 polisin olduğunu aktardı. Olaya dair ne Midyat Kaymakamlığından ne de Mardin Valiliğinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Olayın görgü tanıkları Kara’nın arkasından en az 3 el silah ateşlendiğini ve bir kurşunun Kara’ya isabet ettiğini belirtti. Otopsi işlemlerinin ardından da aileye Kara’nın ensesinin alt kısmına isabet eden tek kurşunla vurulduğu ve ateşli silah yaralanması sonucu hayatını kaybettiği söylendi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Kara’nın ağabeyi Selman Kara, kardeşinin pandemi nedeniyle serbest bırakıldığını, 5 ay cezasının kaldığını anlattı. Görgü tanıklarının aktardıklarına göre kardeşinin gözaltına alındığını, ardından polis aracından inerek kaçmaya çalıştığını belirten Selman Kara, “Polis de arkasından ateş ediyor. Yaralamışlar. Polisler arkasından koşmamış. Ne olursa olsun polisin hakkı yok vurmaya. Silah ateşlemeselerdi. Ya da ayaklarına ateş etselerdi. Yakalasalardı, cezası neyse çekseydi. Burası Teksas mı? Nedir yani? Ne hakları var öldürmeye? O zaman önüne gelen polis silah çekip, insanları öldürsün. Olur mu? Böyle adalet mi olur? Yarın bir başkasına bu şekilde yapacaklar” dedi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir