Rus bilim insanları ve bilim gazetecilerinden Ukrayna ile savaşa karşı bildiri

kategori:

Rus bilim insanları ve bilim gazetecileri Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonu ve savaşa karşı bir bildiri yayınladı. Şu ana kadar 250’nin üstüne bilim insanının imzaladığı bildiride Ukrayna’ya yönelik tüm askeri operasyonların durdurulması talep edildi.

Bildirinin tamamı şöyle:

Biz Rus bilim insanları ve bilim gazetecileri, ülkemizin silahlı kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında başlattığı silahlı düşmanca eylemleri güçlü biçimde protesto ediyoruz. Bu ölümcül adım, çok yüksek insan kayıplarına yol açmakta ve yerleşik uluslararası güvenlik sisteminin temellerini sarsmaktadır. Avrupa’da yeni bir savaş başlatma sorumluluğu tamamen Rusya’ya aittir.

Bu savaşın mantıklı bir gerekçesi yok. Donbass’taki durumu askeri operasyon başlatma bahanesi olarak kullanmaya çalışmak güven uyandırmıyor. Ukrayna’nın ülkemizin güvenliği için bir tehdit oluşturmadığı açıktır. Ona karşı savaş haksız ve açıkçası anlamsızdır.

Ukrayna bize yakın bir ülke olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Çoğumuzun Ukrayna’da yaşayan akrabaları, dostları ve bilim alanında çalışan meslektaşları bulunuyor. Babalarımız, dedelerimiz ve büyük dedelerimiz Nazizm’e karşı birlikte savaştılar. Rusya Federasyonu liderliğinin jeopolitik hırsları uğruna, şüpheli tarihsel fanteziler tarafından yönlendirilen bir savaşa girişmek, onların hafızasıyla alay eden bir ihanettir.

Gerçekten işleyen demokratik kurumlara dayanan Ukrayna devletine saygı duyuyoruz. Komşularımızın Avrupalı ​​tercihine anlayışla yaklaşıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerdeki tüm sorunların barışçıl bir şekilde çözülebileceğine inanıyoruz.

Savaşı başlatan Rusya, kendisini uluslararası izolasyona, dışlanmış bir ülke konumuna mahkum etti. Bu, biz bilim insanlarının artık işimizi normal bir şekilde yapamayacağımız anlamına geliyor: sonuçta, diğer ülkelerden meslektaşlarla tam işbirliği olmadan bilimsel araştırma yapmak düşünülemez. Rusya’nın dünyadan izolasyonu, olumlu beklentilerin tamamen ortadan kalktığı koşullarda ülkemizin kültürel ve teknolojik olarak daha kötü bir duruma düşmesi anlamına geliyor. Ukrayna ile savaş, hiçbir yere varmayacak bir adımdır.

Nazizme karşı kazanılan zafere belirleyici bir katkıda bulunan ülkemizin şimdi Avrupa kıtasında yeni bir savaşın kışkırtıcısı haline geldiğini görmek bizim için acı. Ukrayna’ya yönelik tüm askeri operasyonların derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Ukrayna devletinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Ülkelerimiz için barış talep ediyoruz. Savaş değil, bilim yapalım!

Metnin orjinali ve imzalar: https://trv-science.ru/2022/02/we-are-against-war/?fbclid=IwAR0oPBDG51Fka32CC7a1fP-K3eLJe7_7_4ttJ3iKaJor9d4J5zMh1gwWQTk

Kaynak: An open letter from Russian scientists and science journalists against the war with Ukraine

Çeviri: Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir