ÇHD’den şüpheli biçimde hayatını kaybeden Azebaycanlı anarşist Bayram Mammadov soruşturması ile ilgili açıklama

kategori:

2 Mayıs günü kaybolan ve arkadaşlarının iki gün boyunca süren çabaları sonrasında yaşamını yitirdiği 4 Mayıs’ta anlaşılan Azerbaycanlı anarşist ve vicdani retçi Bayram Mammedov ile ilgili yürütülen soruşturmaya dair Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi tarafından açıklama yapıldı.

Twitter hesabından yapılan açıklamada soruşturma dosyasına giren Adli Tıp Kurumu Otopsi Raporu ile Bayram Mammadov’un suda boğulma sonucu hayatını kaybettiğinin değerlendirildiği ve savcılık tarafından 7 Aralık 2021 tarihinde Kovuşturmaya Yer Olmadığı kararı verildiği belirtildi.

Bayram Mammadov, Giyas İbrahimov ile birlikte Azerbaycan’da Haydar Aliyev’e ait bir anıtın üzerine Qul bayramınız mübarək (Mutlu Köleler Günü’) yazdığı için 2016 yılında tutuklanmıştı. 2019 yılında serbest bırakılan Mammadov daha sonra İstanbul’a gelmişti. Tutsaklığı süresince işkence gören Mammadov Türkiye’ye bir girişinde, istihbarat görevlisi olduğu düşünülen kişilerce bir saate yakın sorgulanmıştı.

Yaklaşık 3-4 aydır İstanbul’da yaşayan Bayram Mammadov, 2 Mayıs günü kaybolmuş, arkadaşlarının iki gün boyunca süren çabaları sonrasında yaşamını yitirdiği 4 Mayıs’ta öğrenilebilmişti. Arkadaşları, yoldaşları ve avukatlarının çabaları sonucu Mammadov’un şüpheli ölümü kamuoyunun gündemine gelmiş ve soruşturma başlatılmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir