Hindistan’da ordunun maden işçilerini katletmesi sonrasında eylemler başladı

kategori:

Hindistan’ın Nagaland eyaletinde ordu birliklerinin 4 Kasım’da bir otobüse, içerisinde gerillaların olduğu istihbarat aldıkları gerekçesiyle ateş açması sonrasında 13’ü maden işçisi olmak üzere en az 14 sivilin katledilmesi nedeniyle birçok noktada eylemler gerçekleştiriliyor.

Dün devam eden eylemlerde Nagaland’ın Mon kasabasında yerliler ordu kampını hedef aldı. Eylemciler orduya ait bazı araçları ateşe verirken, askerlerin eylemcilere ateş açması sonucu en az 8 kişinin daha yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Eyalet yönetimi ise kitlesel eylemlerin önüne geçmek için internet hizmetlerini kapattı ve sokağa çıkma yasağı getirdi.

Kuzey doğudaki Myanmar sınırında, bağımsızlık veya otonomi gibi taleplerle mücadele eden gerillalara yönelik askeri operasyonların sürdüğü Nagaland eyaletinde bulunan Mon bölgesinde Cumartesi günü Hindistan ordusunun paramiliter gücü olan Assam Rifles (Assam Tüfekleri) tarafından maden işçilerini taşıyan bir kamyona ateş açılmıştı. 30’dan fazla işçinin bulunduğu araçta bulunan en az 14 kişi hayatını kaybettiği katliam sonrasında bölgede geniş çaplı eylemler başladı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir