İspanya’da 20 bin metal işçisi süresiz grevde

16 Kasım Salı günü, İspanya’ya bağlı Endülüs otonom bölgesinde bulunan liman şehri Cadiz’de, 20 binden fazla metal işçisi süresiz greve başladı.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 9-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşen uyarı grevinin ardından işçilerin taleplerinin kabul edilmemesi sonrasında 16 Kasım’dan itibaren süresiz grev kararı alındı.

İşçiler Navantia, Dragados ve Alestis gibi birçok fabrikada, kurdukları grev hatlarıyla giriş çıkışları engelliyor. Grevin ilk gününde hammadde ve ürünlerin nakliyesini engellemek için birçok liman ve karayolu yolu işçiler tarafından bloke edildi. Polis saldırısının ardından işçiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Grev bugün de devam ederken, işçiler çok sayıda karayolunun yanı sıra tren istasyonunu işgal ederek tren raylarına barikat kurdu.

Sendikalar tarafından bu yıl %2, 2022 için %2,5 ve 2023 için %3 zam talep ediliyor. Patronlar ise 2021 ve 2022 yılları enflasyon farkına istinaden fazladan ödeme yapmayı reddediyor ve işçilere fazla mesai saatlerini arttırmayı dayatıyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir