Yunanistan’da Politeknik direnişinin 48. yıldönümünde binlerce kişi sokağa döküldü

kategori:

Yunanistan’da 21 Nisan 1967’de gerçekleşen askeri darbeyle iktidara gelen Albaylar Cuntası’na karşı 17 Kasım 1973’te gerçekleşen öğrenci direnişi ve devlet katliamının 48. yıldönümünde Atina ve Selanik başta olmak üzere birçok şehirde binlerce kişi sokağa çıktı.

Hükümetinin üniversitelere polis konuşlandırma ve kampüslere girişleri sınırlandırma planlarına karşı yükselen tepkinin de etkisiyle bu sene gerçekleşen eylemlere katılımın önceki yıllara göre daha yoğun olduğu belirtiliyor.

Atina genelinde eylemler öncesinde 6000 civarında polis görevlendirilirken, merkez metro istasyonları kapatıldı, özellikle geleneksel olarak eylemlerin yoğunlaştığı Exarchia polis ablukasına alındı. ABD Büyükelçiliği personeli evlerine gönderilirken, elçilik tarafından protestolar öncesinde yapılan açıklamada, “ABD hükümet personeline öğleden sonra geç saatlerde Atina ve Selanik şehir merkezlerinden uzak durmaları ve Yunan makamları olayın sonucunu açıklayana kadar polis hatlarının gerisinde kalmaları tavsiye edildi.” denildi.

Atina’da eylemler öğle saatlerinde Politeknik önünde düzenlenen anma ile başladı. Tören esnasında meclis heyetinin Politeknik binasına çelenk koymak istenmesi üzerine bir grup öğrenci “Cuntayla birlikte dışarı” sloganları ile tepki gösterdi ve heyetin çelenk koymasını engelledi. Töreninin ardından ABD Konsolosluğu’na 20 binden fazla kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında “Polis şiddetine ve baskısına hayır” “Faşizme karşı direniş” pankartları açıldı.

Akşama kadar eylemler barışçıl geçerken, akşam saatlerinde Exarchia’da anarşistler ve polis arasında yoğun çatışma yaşandı. Yollara barikat kuran eylemciler polis saldırılarına taş ve molotof kokteylileri ile yanıt verdi. Uzun süre devam eden çatışmalarda en az iki kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Selanik’te gerçekleşen eyleme de en az 14 bin kişi katıldı. Burada polis saldırılarının ardından iki saat süren çatışmalar yaşandı. Polis saldırılarında en az 25 eylemcinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Yunanistan’da 1967’de yönetimi ele geçiren ABD destekli askeri cuntaya karşı 14 Kasım 1973 tarihinde binlerce üniversite öğrencisi Politeknik olarak anılan Atina Ulusal Teknik Üniversitesi işgal etmişti. 17 Kasım 1973 tarihinde ise cunta yönetimine bağlı askerler, 14 Kasım gününden beri işgal altındaki Politeknik’e kanlı bir baskın yapmıştı. Katladilenlerin sayısı askeri resmi rakamlarla 34 olarak açıklandıysa da tam sayı bilinmemektedir. Cuntaya karşı direnişin ve polisin katliamının yıldönümü olan 17 Kasım’da her sene Atina başta olmak üzere tüm Yunanistan’da sokak gösterileri gerçekleştiriliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir