Anasayfa / Haberler / Belarus-Polonya sınırındaki mülteci krizi derinleşiyor

Belarus-Polonya sınırındaki mülteci krizi derinleşiyor

Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden Avrupa’ya geçmek isteyen ve haftalardır Belarus-Polonya sınırında sıkışan binlerce mültecinin durumumu giderek kötüleşiyor. Devletler ise sorumluluğu üstlerinden atıp, derinleşen mülteci krizi ile ilgili birbirlerini suçluyorlar.

Polonya’ya Belarus üzerinden dün gerçekleşen sığınmacı akını sonrasında Polonya devleti Kuznica sınır noktasını geçişlere kapattı. AB, NATO ve ABD de Belarus’u mültecileri silah olarak kullanmakla suçlarken, Polonya devleti AB’nin sınır muhafızlığı görevini üstlenmiş durumda. Mültecilerin Polonya sınırından geçişini engellemek için 12 bin civarında asker konuşlandırıldığı belirtilirken, sosyal medyada mültecilerin geçişlerini engellemek için askerler tarafından ateş açıldığını gösteren görüntüler paylaşılıyor.

Soğuk hava koşullarında, gıda ve sağlık desteği olmadan yaşamaya çalışan mülteciler her iki tarafın askerleri tarafından geri itiliyor. Şimdiye kadar en az 15 mültecinin kötü koşullar nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilirken, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki facebook paylaşımında “Polonya sınırı sadece haritada bir çizgi değildir. Hudut kutsaldır, onun için Leh kanı akmıştır” ifadelerini kullandı.

Adresi kontrol edin

Gezi Davası’nda çıkan mahkumiyet kararlarına karşı birçok noktada eylem çağrıları yapılıyor

Gezi Davası’nın dün (25 Nisan) görülen duruşmasında Osman Kavala hakkında hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir