Paris’te kadınlar kürtaj hakkına dönük saldırılara karşı sokağa çıktı

Kadınlar karar verir adlı kadın platformunun çağrısıyla Paris Tenon Hastanesi önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, kürtaj hakkına yönelik saldırıları protesto etti ve taleplerini dile getirdi. Tenon Hastanesi, kürtaj ünitesi kapatılan fakat kararlı mücadele sonrası 2011 yılında tekrar hizmete açılan bir hastane.

Özgür Gelecek’in haberine göre burada yapılan açıklamada, sağlık kriziyle birlikte sağlık sektöründe yaşanan personel yetersizliğinin kürtaj ünitelerini daha fazla etkilediğini ve büyük oranda eleman sıkıntısı yaşandığı belirtildi. Yatak sayılarının azaltıldığı ifade edilen açıklamada, bugün hastanelerde yaşanan temel sıkıntının bütçe ayrılmaması ve personel yetersizliği olduğunu belirtildi.

Talepler şöyle sıralandı: Yasal kürtaj süresinin uzatılması, personel alınması, ebelere kürtaj izni verilmesi, doktorların vicdanı ret tercihinin kaldırılması, doğum kontrol yöntemlerinin ve kürtajın herkese ücretsiz yapılması, kapatılan kürtaj ünitelerinin yeniden açılması ve yeterli bütçe ayrılması. Başka bir konuşmacı ise jinekolojik muayenelerde kadına ve bedenine yönelik tacizlerin sonlandırılması için gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Tenon Hastanesi’nde çalışan ve kadın platformunda yer alan hemşire, kürtaj ünitesinin yeniden açılması için verdikleri mücadeleyi ve kazanımlarını aktardı.

Eylem Trousseau Hastanesi doğumevinin önünden yapılan konuşmalarla devam etti. Cuma gününden beri grevde olan ebeler adına yapılan konuşmada, mesleğin zorluklarına, ücret düşüklüğüne ve her şeyden önce mesleklerinin yeterince değer görmediğinin altı çizildi. Konuşmada “Ebelerin talepleri yerine getirilmediği koşullarda 7 Ekim günü tekrar grevde olacağız” diye belirtildi. Cuma günü başlayan grev Pazar akşamına kadar devam edecek.


Yorumlar

“Paris’te kadınlar kürtaj hakkına dönük saldırılara karşı sokağa çıktı” için bir yanıt

  1. […] Paris’te kadınlar kürtaj hakkına dönük saldırılara karşı sokağa çıktı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir