Anasayfa / Haberler / Madrid’te artan homofobik saldırılara karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı

Madrid’te artan homofobik saldırılara karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı

Madrid’in merkezindeki Malasaña’da 5 Eylül’de bir LGBTİ+’nın 8 kişi tarafından homofobik saldırıya uğradığı yönünde ifade vermesinin ardından, artan homofobik saldırılara karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı.

İsmi açıklanmayan 20 yaşındaki eşcinsel bir erkeğin polise verdiği ifadesinde, Pazar günü akşam 5 sularında maskeli sekiz kişi tarafından evine kadar takip edildiğini, bu kişiler tarafından tacize uğradığını ve darp edildiğini söyledi. Bir eşcinsel erkeğin dövülerek öldürülmesinden iki ay sonra bu haberin duyulmasının ardından LGBTİ+ örgütleri, Vox Partisi gibi faşist örgütler tarafından kışkırtılan homofobi ve nefret saldırılarına karşı eylem çağrıları yaptı.

Çarşamba öğleden sonra, polis ve içişleri bakanlığı kaynakları, saldırıya uğrayan kişinin ilk iddiasını geri çektiğini duyurdu. Ancak bu ihbarın yanlış olup olmadığından bağımsız olarak, LGBTİ+’lara yönelik nefret suçlarının giderek arttığını belirten LGBTİ+ örgütlerinin çağrısıyla Çarşamba gecesi Madrid’te planlanan eylem gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde “Bir yalan sizin gerçeğinizi örtmez” yazılı dövizler açıldı.

Olay sonrası tartışmaların sürdüğü İspanya’de eşitlik bakanı Irene Montero tarafından Twitter’da yapılan bir paylaşımda “LGBTİ topluluğuna yönelik nefret suçları 2021’in ilk yarısında %43 arttı. Bir ağacın ormanı görmemize engel olmasına izin vermeyelim.” ifadeleri kullanıldı. LGBTİ+ örgütleri de artan nefret suçlarına karşı eylemlerin devam edeceğini açıkladı.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir