Firar eden Filistinli tutsaklardan 4’ünün yakalanmasının ardından eylemler gerçekleştiriliyor: İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarına karşı tutsaklar hapishanelerde eylemlere hazırlanıyor

kategori:

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de tünel kazarak firar eden 6 Filistinli tutsaktan 4’ünün binlerce askerin katıldığı operasyonla yakalanması sonrasında eylemler gerçekleştiriliyor. Firar sonrasında İsrail devletinin hapishanelerde artan baskılarına ve kolektif cezalandırma politikasına karşı tutsaklar çeşitli eylemler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Mahmud Abdullah el-Arıda dün akşam saatlerinde mahkemeye çıkarıldı. Yakalanan tutsaklar mahkemeye getirilmeleri sırasında sloganlarla karşılandı.

İki gündür Batı Şeria’nın birçok noktasında yüzlerce kişi sokağa çıkarken firar eden tutsakların kahraman olarak selamlandığı gösterilerde firarın sembolü olarak kaşıklar kaldırılıyor. Bazı noktalarda eylemlere yönelik İsrail kolluk kuvvetlerinin saldırıları sonrasında çatışmalar yaşandı.

İsrail’de tutuklu bulunan Filistinli siyasi tutsakların da İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarını ve hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamaları protesto etmek için önümüzdeki hafta açlık grevi de dahil olmak üzere bir dizi eyleme başlayacağı belirtiliyor.

Filistin Yönetimi Tutuklu İşleri Komisyonu ve Filistin Mahkumlar Derneği (PPS) tutsakların İsrail Hapishane Hizmetlerini (IPS) boykot edeceklerini ve kademeli bir açlık grevi başlatacaklarını, her gün daha fazla tutsağın greve katılmasının beklendiğini bildirdi.

Altı Filistinli Pazartesi günü İsrail’in son derece müstahkem Gilboa hapishanesinden kaçmayı başardıktan sonra İsrail, hapishanelerinde bulunan 4.500’den fazla Filistinli siyasi tutsağa karşı baskıcı bir kampanya başlattı. Filistinli 6 tutsak 6 Eylül sabahı, İsrail’in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden tünel kazarak firar etmişti. Firar etlemi gerçekleştiren dört tutsak İsrail güçleri tarafından yakalanırken, iki Filistinli tutsak Eyhem Fuad Kemamci ve Yakub Nufeyat henüz yakalanamadı


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir