Anasayfa / Haberler / Brezilya’da Bolsonaro’ya karşı binlerce kişi sokaklara çıktı

Brezilya’da Bolsonaro’ya karşı binlerce kişi sokaklara çıktı

Brezilya’da Federal Yüksek Mahkeme (STF) tarafından Covid-19 salgınıyla ilgili yanlış bilgi yaydığı için, hakkında soruşturma açılan devlet başkanı Jair Bolsonaro tarafından bağımsızlık günü olan dün (7 Eylül) başkent Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirlerinde mitingler gerçekleştirdi. Aynı gün Bolsonaro’nun azledilmesi talebiyle 160’tan fazla şehirde binlerce kişi sokağa çıktı.

Bolsonaro Brasilia’da gerçekleşen mitingde yaptığı konuşmada Federal Yüksek Mahkemesini hedef alırken, destekçileri tarafından Bolsonaro’nun iktidarda kalmasını sağlamak için askeri müdahale çağrısında bulunan pankartlar taşındı.

Öte yandan aynı gün sendikalar ve politik örgütlerin bulunduğu çok sayıda toplumsal hareketin çağrısıyla 160 noktada Bolsonaro karşıtı kitlesel eylemler gerçekleştirildi. İş, gıda, eğitim ve sağlığa daha fazla büteç ayrılmasının istendiği eylemde eylemlerde “Bolsonaro Defol”, “Önce yaşam” , “Bolsonaro soykırımı” yazılı pankartlar taşındı.

Adresi kontrol edin

Firar eden Filistinli tutsaklardan 4’ünün yakalanmasının ardından eylemler gerçekleştiriliyor: İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarına karşı tutsaklar hapishanelerde eylemlere hazırlanıyor

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de tünel kazarak firar eden 6 Filistinli tutsaktan 4’ünün binlerce askerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir