Anasayfa / Haberler / Myanmar’da askeri darbeye karşı eylemler sürüyor: Bugüne kadar en az 805 kişi hayatını kaybetti

Myanmar’da askeri darbeye karşı eylemler sürüyor: Bugüne kadar en az 805 kişi hayatını kaybetti

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleşen askeri darbeye karşı eylemler devam ederken, ordunun saldırılarına karşı silahlı isyancı gruplar giderek çoğalıyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun (AAPP) yayımladığı günlük raporda, son 24 saatte en az 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ordu birliklerinin silahlı isyancı gruplar ile protestoculara yönelik saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 805’e yükseldi. Raporda ayrıca 4 bin 146 kişinin gözaltında tutulduğu, bunlardan 20’sinin idam cezasına çarptırıldığı, 1722 kişi hakkında ise gözaltı kararı bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, Myanmar’ın Çin’e sınırı bulunan Şan eyaletinde darbe karşıtı etnik silahlı gruplardan Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIA), Myanmar ordusuna petrol ikmali yapan toplam 5 tankeri durdurarak ateşe verdi.

Myanmar ordusu tarafından 8 Kasım 2020 gerçekleşen seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle, 1 Şubat’ta darbe gerçekleştirilmiş ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan edilmişti.

Adresi kontrol edin

Akdeniz’de yine göçmen katliamı: Ahşap bir teknenin batması sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan ahşap bir teknenin alabora olması sonucu Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir