Anasayfa / Haberler / İngiltere’de toplumsal hareketleri engellemek için polisin yetkilerini arttıran yasa tasarısına karşı binlerce kişi sokağa çıktı

İngiltere’de toplumsal hareketleri engellemek için polisin yetkilerini arttıran yasa tasarısına karşı binlerce kişi sokağa çıktı

İngiltere’nin Bristol kentinde, toplumsal hareketleri engellemek için polisin yetkilerini arttıran, ‘Polis ve Suç Yasası’ tasarısına karşı; #KillTheBill (Yasa tasarısını öldür) sloganlarıyla binlerce kişi sokağa çıktı.

Dün akşam polis şiddeti ve devlet baskısına karşı Bristol Karakolu önünde gerçekleştirilen eylemlerde polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı. Eylemciler polis saldırısına taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Çatışmalarda, karakolunun camlarını kırılırken, en az iki polis aracı eylemciler tarafından ateşe verildi, aralarında polislerin de olduğu çok sayıda kişi yaralandı.

İngiltere’de bir erkek polis tarafından kaçırıldıktan sonra öldürülüp cansız bedeni ormanlık alana atılan Sarah Everard için birçok kentte eylemler gerçekleştirilmişti. Barışçıl eylemlere yönelik saldırıları nedeniyle polise olan öfke ülke genelinde artmış durumda. Hükümetin yürürlüğe sokmak istediği yasa tasarısıyla, polise eyleme başlama ve bitme saatini belirleme, gürültü sınırlaması getirme gibi yetkileri veriliyor. 

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir