Kürt illerinde Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı

kategori:

Bugün (21 Mart) Amed’ten Van’a, Hakkari’den Batman’a bir çok Kürt şehri ile Ankara, Bursa gibi bir çok merkezde Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. Koronavirüs salgınına rağmen özellikle Kürt illerindeki kutlamalara yüz binlerce kişi katıldı. Dün gerçekleşen kutlamalarda olduğu gibi, bugün de HDP hakkında açılan kapatma davası, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi kutlamaların gündemi oldu.

Amed

Bu yıl “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz, Amed’in Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda kutlandı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren Newroz alanının yolunu tutanlar, Newroz Parkı’nı hınca hınç doldurdu. Ulusal kıyafetleriyle zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde Newroz alanına gelen yüzbinler polis kontrol noktalarından geçerek alana giriş yaptı.

Van

Van Kalesi eteklerinde yüzbinlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasında hep bir ağızdan seslendirilen şarkılarla alandaki coşku zirveye ulaşırken, bir süre sonra Newroz ateşi yakıldı. HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli “Tecridin ve baskıların sonlandırılması” talebiyle cezaevlerinde 115’inci gününde devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çekti. Kutlamalar sanatçıların seslendirdiği şarkılar ve halaylarla devam etti.

Hakkari

Hakkari merkezde binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlamaları Kent girişindeki Otogar Alanı’nda gerçekleştirildi. HDP milletvekilleri Şevin Çoşkun ve Hasan Özgüneş’in de katıldığı kutlamalarda Newroz ateşi yakılmasının ardından Koma Çiya ile sanatçı Murat Demir sahne aldı.

Yüksekova

Hakkari’in Yüksekova ilçesinde çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce kişinin katılımıyla son yılların en coşkulu Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Alandan “HDP halktır halk burada” sloganlarıyla kapatılma davasına tepki gösterildi. Konuşmaların ardından kutlamada son olarak Rezan Şirvan sahne aldı. Şarkılar eşliğinde Newroz ateşi yakılırken, uzun bir süre halay çekildi.

Cizre

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal kıyafetleriyle alana akın edenler yurttaşlar müzik eşliğinde halaya durdu. Onbinlerce kişi alana girmeye çalışırken HES kodu nedeniyle polis kontrol noktalarında uzun süre bekletildi. Newroz alanına sığmayan kitle, alanın etrafında davul zurna eşliğinde halaya durdu.

Kontrol noktasında kitlenin içeri girmesine bin bir zorluk çıkartan polis, onbinlerce kişinin olduğu alana gaz bombası ile saldırdı. Bu engellemeye tepki gösteren yurttaşlar polis barikatlarını yıkarak alana girdi. Konuşmaların ardından sahne alan sanatçılar söyledikleri stranlarla kitleyi coşturdu.

Dersim

Dersim’de bu yılki Newroz kutlamaları valiliğin aldığı yasak kararına rağmen yapıldı. Dersim kültürünü yansıtan kıyafetleriyle Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan kent halkı çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu.

Newroz ateşinin de yakıldığı kutlamalara HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP MYK üyeleri Veli Saçılık ve Sultan Özcan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.

Adana

Adana’daki Newroz kutlamasında, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ve Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de aralarında bulunduğu 7’den 70’e binlerce kişi bir araya geldi. Kadınlar, yöresel kıyafetleriyle alanda renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamaya katılanlar davul zurna eşliğinde söylenen şarkılarla Newroz halayına durdu. Diğer yandan arama noktasında kitleye hakaret ettiği belirtilen polise müdahale eden avukat Özgür Yakut, polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Şırnak

Newroz kutlamalarının yapıldığı merkezden biri olan Şırnak’ta, Newroz alanı programın başlamasından saatler önce binlerce insan tarafından dolduruldu. Alanı dolduranlar çalınan müzikler eşliğinde halay çekerek Newroz’u kutladı. HDP’ye dönük kapatma davasına tepki gösteren Şırnaklılar, cezaevlerinde devam eden açlık grevine de destek verdi.

Batman

Batman’da, Newroz kutlamasının temel gündemi tecrit politikası ve cezaevlerinde süre açlık grevleriydi. Açılış konuşmasının ardından barış güvercinleri uçurulup, Newroz ateşi yakıldı. Ktulamada gerçekleşen konuşmaların ardından çalınan müziklerle halaylar çekildi.

Urfa

Urfa’da binlerce kişi Newroz’u kutlamak için 11 Nisan Stadyumu yanındaki alanda bir araya geldi. “HDP halktır, kapatılamaz” ve “HDP halktır halk burada” sloganlarının atıldığı kutlama yapılan konuşmalar sonrası çalınan müzikler eşliğinde çekilen halaylarla sürdü.

Ağrı

Ağrı’da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları Sırrı Sakık’ın konuşmasıyla başladı. Konuşmaların ardından Dilan Dirayet Taşdemir ve Sırrı Sakık, Newroz ateşini yaktı. Etkinlik Newroz ateşinin etrafında çekilen halaylarla son buldu.

Ankara

Ankara’da Newroz kutlamaları son anda valiliğin yaptığı değişiklikle Anıt Park’ta yapıldı. “Eşitlik, Adalet, Barış, Özgürlük”, “Newroz Ateşiyle direnelim, özgürleşelim” pankartları asılan kutlamaya, birçok demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı. Her kesimden yüzlerce insanın katıldığı kutlama yapılan konuşmaların ardından halay ve horonlarla sürdü.

Siirt

Siirt’te, Newroz alanını dolduran binlerce kişi müzik eşliğinde halay çekerken, taşıdıkları flama ve bayraklarla HDP’ye dönük kapatma girişimini protesto etti. Sloganlarının dinmediği alandaki coşku, sanatçıların sahne almasıyla doruğa ulaştı.Yapılan konuşmaların ardından sahneye Barış Anneleri çağrıldı. Barış Anneleri, barış güvercinlerini uçurmasından sonra sahne alan Koma Hivron’un şarkılarıyla çekilen halaylar eşliğinde Newroz programı sona erdi.

Bursa

Bursa’da, Yıldırım ilçesindeki Arabayatağı Pazar Alanı’ndaki Newroz kutlamasına da yoğun bir katılım vardı. HDP bayrakları ve çeşitli pankartlar ile donatılan alanı dolduranlar saatlerce halay çekti. Kutlama, konuşmaların ardından sahne alan sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halay çekilmesiyle son buldu.

Aydın, Denizli, Manisa

Aydın, Denizli ve Manisa’da gerçekleştirilen kutlamalarda, HDP’nin kapatılma girişimleri, vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınması ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye tepki hakimdi. (Kaynak: Gazete Karınca)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir