Myanmar’da askeri darbeye karşı eylemler ordunun katliamlarına rağmen sürüyor

kategori:

Myanmar’da polis ve askerler, 1 Şubat’ta gerçekleştirilen askeri darbeye karşı eylemleri katliam yaparak engellemeye çalışıyor. Buna rağmen ülkenin dört bir yanında binlerce kişi sokakları boşaltmıyor.

Dün ülkenin birçok noktasında binlerce kişi sokağa çıktı. Dün gerçekleşen eylemlere yönelik asker ve polisin gerçek mermiler kullandığı saldırılarında en az 39 kişi yaşamını yitirdi.

Sosyal medyada Yangon’un Hlaingthaya kasabasında bir köprü üzerindeki askerlerin birbirleriyle “Orada birileri motorsikletle kaçıyor, vurun.” şeklinde konuşuğu ve gülerek kaçan eylemcilere ateş ettiklerine dair görüntüler ve askerlerin hastaneye saldırdığına dair görüntüler yayınlandı.

14 Mart, darbeden bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçerken, gözaltına alınan eylemcilere işkence yapıldığı belirtiliyor. Eylemlerde ön saflarda yer alan Zaw Myat Lynn isimli bir öğretmenin gözaltında işkence uygulanarak öldürüldüğü aktarıldı.

Uluslararası kuruluşların verilerine göre ülkede Şubat ayından bu yana devam eden eylemlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 130’u geçti, 2 binden faza kişi ise tutuklandı. Ancak yaşamını yitirenlerin gerçek sayısının çok daha yüksek olduğu belirtiliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir