Anasayfa / Haberler / Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

İstanbul’da 8 Mart’ta düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan ve burada attıkları sloganlar gerekçe gösterilerek, “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri” suçlamasıyla gözaltına alınan 18 kadın serbest bırakıldı.

Evleri basılarak gözaltına alınan ve bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen 18 kadından 17’si adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Bir kadın ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Dosya üzerinden kararını veren hakimlik 13 kişi hakkında yurt dışı çıkış yasağı 4 kişi hakkında ise imza ve yurt dışı çıkış yasağı adli kontrolleri uygulanarak serbest bırakılması kararı verdi.

Serbest bırakılan kadınlar adliye çıkışında bekleyenler tarafından sloganlarla karşılandı.

Taksim’de 8 Mart’ta düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınlar dün gece yarısı evleri basılarak gözaltına alınmıştı. Kadınlara yöneltilen suçlamalar arasında “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” ve “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyiptir” sloganları atmaları yer almıştı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir