Anasayfa / Haberler / Almanya’da genç mültecinin gözaltında hayatını kaybetmesi sonrasında anti-faşistler sokağa çıktı

Almanya’da genç mültecinin gözaltında hayatını kaybetmesi sonrasında anti-faşistler sokağa çıktı

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Delmenhorst kentinde gözaltındayken fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 19 yaşındaki Iraklı mülteci Qosay Sadam Khalaf için Almanya’da eylemler gerçekleştiriliyor.

Qosay 6 Mart Cuma günü öğleden sonra polis tarafından uyuşturucu kontrolü gerekçesiyle gözaltına alınmış, polis nezarethanesindeyken fenalaşması sonrasında kaldırıldığı hastenede Cumartesi günü hayatını kaybetmişti. Qosay’ın gözaltına alınırken polis tarafından darp edildiği ve yüzüne biber gazı sıkıldığı belirtildi. Qosay’a yönelik polis şiddetinin nezarethanede de devam ettiği belirtiliyor.

Qosay’ın ölümünden sonra Almanya’nın çeşitli kentlerine mültecilere yönelik devlet politikalarına ve polis şiddetine karşı eylemler gerçekleştiriliyor. Önceki gün Frankfurt’ta anti-faşist gruplar tarafından gerçekleştirilen eyleme polis saldırdı.

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir