Myanmar’da askeri darbeye karşı süresiz genel grev öncesi askerler hastaneleri ve üniversiteleri işgal etti

kategori:

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleştirilen askeri darbeye karşı sendikalar 8 Mart’tan itibaren süresiz genel grev çağrısı yaptı. Askeri rejimin son bulana kadar devam edeceği açıklanan genel grev öncesinde muhaliflere yönelik operasyonlar yoğunlaştırıldı.

Grev öncesi askerler Myanmar’daki hastaneleri ve üniversite kampüslerini işgal etti ve aktivistlerin evlerine yönelik operasyonları artırdı. Ülkenin en büyük şehir olan Yangon’un birçok semtinde Cumartesi ve Pazar günleri silah ve el bombası sesleri duyulduğu bildirildi. Yangon’daki Kyimyindaing Kasabası’ndaki bir hastaneye yönelik operasyonda askerlerin gerçek mermi kullandığı görüntüler sosyal medyada yayınlandı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı baskınlar sırasında ve gözaltında hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtiliyor.

Yoğun operasyonlara rağmen bugün sabah saatlerinde başlayan grev ve sokak gösterilerine katılımın yoğun olduğu, bazı noktalarda polisin yine gerçek mermilerle saldırdığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler’e göre 1 Şubat’tan bu yana devam eden eylemlerde şu ana kadar en az 54 kişi hayatını kaybetti ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir