Yunanistan’da açlık grevindeki Dimitris Koufodinas’la dayanışma eylemleri polis saldırılarına rağmen devam ediyor

kategori:

Yunanistan’da açlık grevinin 58. günündeki 17 Kasım Devrimci Örgütü tutsağı Dimitris Koufodinas’la dayanışma eylemleri devam ediyor.

Dün Atina’da, Yunanistan parlamentosunun karşısında bulunan Sintagma Meydanı’nda başlayacak eylem öncesi polis, şehir merkezini ve özellikle parlamento çevresini abluka altına aldı.

Ablukaya rağmen bir araya gelen eylemcilere polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Saldırılarda aralarında Dimitris Koufodinas’ın oğlu Hector Koufodinas’ın da olduğu onlarca kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polis, çevredekilere ve eylemi takip eden gazetecilere de saldırdı.

16 yıldır kaldığı Korrydollas Hapishanesi’nden isteği dışında sevk edilen 17 Kasım Devrimci Örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas’ın 8 Ocak’ta başlattığı açlık grevi kritik bir sürece girdi. 18 Temmuz 2002 tarihinden bu yana tutsak olan Koufodinas ailesinin yanında olmak için Domokos kentindeki yüksek güvenlikli hapishaneden Atina’daki Korrydallos hapishanesine nakil talebiyle açlık grevini sürdürüyor. Ancak Yeni Demokrasi hükümetinin Aralık ayında çıkardığı kararnamede terör suçlarından yargılanan mahkumların açık cezaevlerine gönderilmesi yasaklanması nedeniyle nakli yapılmıyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir