Guatemala’da tarım işçileri doğal kaynakların yağmalanmasına karşı eylem gerçekleştirdi

kategori:

Guatemala’nın başkenti Guatemala şehrinde, tarım işçileri örgütü Codeca’nın (Kırsal Kalkınma Komitesi) çağrısı ile binlerce tarım işçisi tekellerin doğal kaynakları yağmalamasına karşı “yıldız yürüyüşü” sloganıyla eylem gerçekleştirdi.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre tarım işçileri 18 Şubat Perşembe sabahı erken saatlerde, başkentin dört noktasından parlamento binası önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Polis, “salgınla mücadele” bahanesi ve sözde tedbirler nedeniyle Çarşamba günü otobüslerin şehre girişini engellemiş, uzun görüşmeler sonucunda sadece temsilci düzeyinde yürüyüşe katılıma izin vermişti. Buna rağmen yürüyüşün ardından gerçekleşen mitinge yaklaşık 15.000 kişi katıldı.

Codeca tarafından daha önce yapılan açıklamada “Hükümet salgın sırasında ‘evde kalmamızı’ emrederken, çokuluslu şirketler işlerine sorunsuz devam ettiler; maden, su, petrol, odun vb. üzerinde sömürülerini sürdürdüler, hem de halkın örgütlenme ve direnme fırsatının olmadığı koşullarda.” ifadeleriyle tepki göstermişti.

İşçilerin ana talebinin doğal kaynakların toplumsallaşması olduğu eylemde, enerji şirketlerinin Codeca üyelerine yönelik saldırıları da kınandı. Ülkede son birkaç yılda 19 kişi öldürülürken, bugüne kadar davaların hiçbiri sonuçlanmadı.

Codeca yıllardır ülkenin büyük bölümünde elektrik dağıtımının özelleştirilmesine ve buna bağlı yüksek fiyatlara karşı mücadele ediyor. Perşembe günü bu çerçevede bir yasa tasarısı sunuldu. İşçilerin eylemlerine karşı çıkan sermayedarların örgütü CACIF ise, protestoların duyurulmasına öfkeyle tepki gösterdi.

Codeca’nın kurucularından ve genel koordinatörü Mauro Vay Gonón, işverenler birliğinin sert açıklamasına sosyal medyadan yanıt vererek “Hükümet gösteri hakkımızı kısıtlarsa, tüm ülkeyi felç edeceğiz” dedi.

Protestoların ardından açıklama yapan Vay Gonón, “Başkentin merkezinde büyük, barışçıl bir gösteri yapmayı başardık. Çarşamba günü durdurulan topluluklardan otobüsler en azından gösteriye temsilci gönderebildi. Korona koruma önlemleri ile ilgili atıf, gösterimizi engellemek için bir bahaneydi” dedi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir