2 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleşen eyleme katıldığı için hakkında ev hapsi kararı verilen Koray Türkay: Elektronik Kelepçeyi Reddediyorum

kategori:

Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve hedef gösterme politikaları sonrasında 2 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemde gözaltına alınan ve hakkında ev hapsi kararı verilen Koray Türkay Twitter hesabından elektronik kelepçe uygulamasını reddedeceğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet nedeniyle verilen elektronik kelepçe ile ev hapsi uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirtlen Türkay, “Politik kimliğin yaşadığı evi hapishaneye dönüştürmek oldukça ideolojik ve arka planı örülmüş bir hamledir. Yaşam alanına, haneye yapılan bu tecavüz irade kırma amaçlıdır.” ifadelerini kullandı.

“Elektronik kelepçenin itibarsızlaştırma aracı olarak toplum algısına yerleştirildikten sonra şu an politik kimliklerde uygulanmaya başlandığını” belirten Türkay “Bu eksende Kadıköy’de düzenlenmek istenen Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör protestolarında gözaltına alınarak çarptırıldığım elektronik kelepçe ile ev hapsi uygulamasını reddediyor uygulamayı kabul etmediğimi ilan ediyorum.” sözleriyle açıklamasını bitirdi.

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması sonrasında başlayan eylem ve etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle şu ana kadar 9 öğrenci tutuklu bulunuyor. Öte yandan onlar öğrenci hakkında ise elektronik kelepçeyle ev hapsi kararı bulunuyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir