İspanya’da rapçi Pablo Hasel’in tutuklanmasına karşı eylemler devam ediyor

kategori:

İspanya’da monarşi, göçmen politikaları ve polis şiddetini hedef alan şarkı sözleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan 33 yaşındaki rapçi Pablo Hasel’in tutuklanmasını karşı başlayan eylemler devam ediyor. Dün (17 Şubat) Barselona ve Madrid başta olmak üzere bir çok şehirde Pablo Hasel’in serbest bırakılması talebiyle eylemler gerçekleşti.

Madrid’te Sol Meydanı’nda toplanan eylemlerde polis eylemcilere cop, ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle saldırdı. Polis saldırısına karşı çöp bidonlarını ateşe vererek barikat kuran eylemciler polislere şişe ve taşlarla karşılık verdi. Madrid’teki eylemlerde aralarında polislerin de olduğu en az 55 kişinin yaralandığı ve 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Barselona’da da dün akşam gerçekleştirilen eylemlerde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Barselona’daki eylemlerde en az 33 kişinin yaralandığı ve 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polis saldırılarında plastik mermiyle yaralanan bir gencin ise bir gözünü kaybettiği açıklandı.

Güneydeki Granada’da Hasel’le dayanışmak için gerçekleşen eylemlerde eylemciler ve polisle arasında çıkan çatışmalarda en az 4 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir