Arjantin’de kadınlar Ursula Bahillo cinayeti sonrası sokakları terk etmiyor: Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!

kategori:

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in Rojas bölgesinde, 18 yaşındaki Ursula Bahillo’nun, 8 Şubat’ta polis olan eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürülmesi sonrasında başlayan eylemler devam ediyor.

#NiUnaMenos (Bir kadın daha eksilmeyeceğiz) sloganıyla gerçekleştirilen çağrı sonrasında dün (17 Şubat) Arjantin’in bir çok yerinde binlerce kadın sokağa çıktı. Ursula Bahillo için adalet talep edilen eylemlerde kadın cinayetlerinin önlenmesi için daha fazla önlem alınması ve köklü reform yapılması talep edildi.

Eylemde “Şiddet ve kadın cinayetlerine yeter”, “Bizi öldürmeyi bırakın”, “Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!” yazılı dövizler taşıyan kadınlar “Korkusuz yaşamak istiyorum”, “Kızlar benimle ilgilensin” sloganları attı. Eylemde kadın cinayetlerine karşı çözüm üretmeyen iktidara ve cinayetleri teşvik eden polise tepki gösterildi.

Buenos Aires’teki adliye binası önünde gerçekleşen eyleme binlerce kadın katıldı. Bir grup kadın kadın cinayetlerinin kurbanlarını temsil etmek için adliye binası önünde çıplak ve şeffaf plastikle örtülü bir şekilde yatarak, “1 Ocak – 30 Aralık 2020’de 298 kadın cinayeti 54’ü önceden şikayette bulundu, 19’u adli tedbir aldı ve 15 kadın cinayeti silahlı veya güvenlik güçlerine ait. Patriyarkal adalet yeter, Devlet sorumludur. ” yazılı pankart açtı.

Buenos Aires’in yanı sıra La Plata, Córdoba, Rosario, Mendoza ve Mar del Plata başta olmak üzere bir çok kentte eylemler gerçekleştirildi.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in Rojas bölgesinde, 18 yaşındaki Ursula Bahillo’nun, 8 Şubat’ta polis olan 25 yaşındaki eski erkek arkadaşı Matías Ezequiel Martínez tarafından öldürülmüştü. Ursula Bahillo’nun katil erkek Matías Ezequiel Martínez hakkında cinsel şiddet nedeniyle 18 kez şikayette bulunduğu, son şikayetini de cinayetten iki gün önce yaptığı ortaya çıkmıştı. Cinayetten önceki günlerde, Bahillo’nun annesi de Martinez’in kızına saldırdığı ve tehdit ettiği için şikayette bulunmuştu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir