Kadıköy Belediyesi işçilerinin grevi 2. gününde devam ediyor: ‘İBB grev kırıcılığı yapıyor’

kategori:

Kadıköy Belediyesi ve Genel-İş Sendikası arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle başlayan belediye işçilerinin grevi sürüyor.

Yüzlerce işçi grevin ikinci gününde soğuk havaya rağmen, Kadıköy Belediye Başkanlığı binası önünde toplandı. “İşçiyiz haklıyız kazanacağız.” “Direnen işçiler yenilmezler.” sloganı atan işçiler, Kadıköy belediyesinin grevi karamaya dönük açıklamalarına tepki gösterdi ve talepleri karşılanana kadar greve devam edeceklerini vurguladı.

Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde açıklama yapan DİSK Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Kadıköy Belediye Başkanı’nın “Yüzde 38 zam teklif ettik” açıklamasına tepki gösterdi. Arıkan yaptığı açıklamada “Yol parası bizim cebimize girmiyor, yemek parası bizim cebimize girmiyor. Yemek yemeden, çalıştığımızı yol parası vermeden işe geldiğimizi sanıyorlar, hesabı ona göre yapıyorlar. Onların hesabına göre 365 gün aç çalışmamız lazım ki o para cebimize girsin. Her şeyi katıyoruz yine de Başkan’ın sosyal medyada söylediği rakamı bulamıyoruz. 50 kişi bu işin içinden çıkamadık. Bize gerçekçi rakamlarla gelecekler ki biz de onlara karşı bir adım atalım, böyle manipüle ederek olmaz. Biz bu grev kazanımla sonuçlanıncaya kadar burada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin grev kırıcılığı yaptığını söyleyen Ahmet Arıkan, “Ana artarleri 50 yıldır toplamayan Büyükşehir Belediyesi, greve çıktığımız gün toplamaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Grevdeki belediye işçilerinin gözaltına alındığını söyleyen Arıkan, “Dün gece grev kırıcılığının önüne geçmek için işçi kardeşlerimizi sokak aralarında çöp alınıyor mu alınmıyor mu diye fotoğraf çekmeye gönderdik. Polis bu arkadaşlarımızı takip edip gözaltına aldı. Karakola götürdüklerinde, telefonda ‘Başkan ne yapalım, bu işçiler belediyedenmiş’ diye birini aramışlar. Hangi başkandır bilmiyorum. Hangi başkansa esefle kınıyorum” diye konuştu. Arıkan, işçilerin sabah serbest bırakıldıklarını belirterek işçilere sokağa çıkma yasağı nedeniyle para cezası verildiğini aktardı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir