Katalanya ve Valensiya’da binlerce kişi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı

İspanya’da monarşi, göçmen politikaları ve polis şiddetini hedef alan şarkı sözleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 ay hapis cezası alan ve dün Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Lleida Üniversitesi’ne yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan 33 yaşındaki Katalan rapçi Pablo Hasel’in tutuklanmasını protesto etmek için Kalanya’nın bir çok şehrinde eylemler gerçekleştirildi.

Barcelona başta olmak üzere Katalunya Özerk Bölgesi’nde bulunan tüm kentlerde ve Valensiya’da binlerce kişi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı.

Barselona’da kent merkezinde gerçekleşen eylemde polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile saldırırken, çöp bidonlarını ateşe vererek barikat kuran eylemciler polisle çatıştı. Polis saldırılarında aralarında gözüne plastik mermi isabet eden bir kadının da olduğu çok sayıda eylemci yaralandı. Barcelona yakınlarındaki Vic kentinde ise eylemciler Katalan polis teşkilatı Mossos’a ait bir karakola şişe ve taşlarla saldırdı.

Girona ve Lleida kentlerinde de düzenlenen eylemlere de binlerce kişi katıldı. Buradaki eylemlere de polis saldırıları sonrasında polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Valensiya özerk bölgesinin başkenti Valensiya şehrinde de akşam saatlerinde yüzlerce kişi kent merkezindeki Belediye Meydanı’nda bir araya geldi. Polis burada da eylemcilere coplarla saldırdı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir