İspanyol polisi Lleida Üniversitesi’ne baskın yaparak rapçi Pablo Hasel gözaltına aldı

kategori:

İspanya’da monarşi, göçmen politikaları ve polis şiddetini hedef alan şarkı sözleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 ay hapis cezası alan ve Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Lleida Üniversitesi’ne sığınan 33 yaşındaki Katalan rapçi Pablo Hasel sabah saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Teslim olması için Cuma gününe kadar zaman verilen Hasel sürenin dolmasının ardından dün akşam saatlerinde kendisini üniversitenin rektörlük binasına kilitledi. Hasel’e destek olmak için yüzlerce kişi üniversite önünde toplandı, bir grup üniversite içine girerek kapıya barikat kurmuş, bir grup da üniversite önünde oturma eylemine başlamıştı.

Pablo Hasel’in gözaltına alınmasına karşı sabaha kadar süren direnişe rağmen, polis dayanışma amacıyla binada bulunanları zor kullanarak dışarı çıkararak Hasel’i gözaltına aldı.

İspanyol müzisyen sosyal medya paylaşımlarında ve şarkı sözlerinde polisi eylemci ve göçmenlere işkence etmekle ve onları öldürmekle suçluyordu. Gerçek adı Pablo Rivadulla Duro olan Hasel, Katalonya’nın bağımsızlığını destekliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir