Anasayfa / Haberler / Şili’de genç sokak sanatçısının polis tarafından öldürülmesi sonrasında şiddetli eylemler patlak verdi

Şili’de genç sokak sanatçısının polis tarafından öldürülmesi sonrasında şiddetli eylemler patlak verdi

Şili’nin Pangipuli kentinde genç bir hokkabaz olan Francisco Martinez Romero’nun polis tarafından gündüz vakti, sokağın ortasında öldürülmesi sonrasında kentte şiddetli eylemler patlak verdi.

Tartışmanın polisin kimlik kontrolü yapmak istemesi üzerine başladığı belirtiliyor. Elinde yalnızca hokkabazlık için kullandığı aletleri olan Romero’nun vurulma anına ilişkin yayınlanan görüntülerde polisin hedef alarak arka arkaya en az 5 kez ateş açtığı görülüyor. Genç sokak sanatçısının önce bacağından sonra da göğsünden vurduğu öğrenildi. Cinayetin bir tanığı ise, polisin yaralı haldeki Romero’ya yardım etmediğini, yolu trafiğe kapatmadığını ve sağlık ekiplerini çağırmadığını söyledi. Çevrede bulunan arkadaşlarının yardım etmeye çalıştığı genç sokak sanatçısının vurulduğu yerde hayatını kaybettiği belirtildi.

Cinayetin ardından olayın gerçekleştiği mahallede protestolar başlarken, eylemler kısa sürede tüm şehre yayıldı. Cuma gecesi geç saatlere kadar devam eden eylemlerde, eylemciler bir çok noktada polis saldırılarına yollara barikat kurarak direndi. Eylemlerde belediye binası ve yerel polis karakolunun da aralarında olduğu çok sayıda kamu binasını ateşe verildi.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir